Ulična umetnost, koja se manifestuje u vidu umetnički izvedenih grafita, murala ili raznih drugih crteža, već decenijama doživljava pravu ekspanziju širom sveta, pa tako i kod nas.

Oslikavaju se ličnosti iz javnog života, od pisaca i glumaca do političara, ali i važni događaji. Muralima se odaje počast, obeležava neki važan događaj, ili kritikuje. Pa kakvi onda murali preovladavaju u gradovima širom Srbije.

111598-220610.01-10-16-12.still002.jpg
Kurir Televizija 

- To je način da se izraze emocije. Uglavnom pozitivne, a nekada i negativne. Ako su to neki političari, bilo iz rata ljudi, loše su poruke mladima. Ili izazivaju agresiju, a ima i mnogo navijača sa polukriminalnom i kriminalnom istorijom. Deca će pitati roditelje i tako ih dovesti u nezgodnu situaciju da objašnjavaju ko je ko... U svakom slučaju tada je poruka loša - kaže Vesna Tomić, sovijalni psiholog.

Profesor dr Žolt Lazar, sociolog sa Univerziteta u Novom Sadu okarakterisao je murale kao jedan vid umetnosti.

111598-220610.01-10-40-05.still001.jpg
Kurir Televizija 

- Izrada murala i grafita se izvodi na jednom vrlo visokom umetničkom nivou. Novi Sad je investirao i u izradu murala, s obzirom da je predstavnica kulture - kaže sociolog.

A kavi su murali i grafiti popularni širom Srbije, pogledajte u videu.

Kurir.rs

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj osam za korisnike MTS Iris TV, m:SAT tv, Supernova, BeotelNet, Orion telekom, Pošta NET i Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme m:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Bonus video:

00:39
Oskrnavljen mural patrijarhu Pavlu na Dorćolu Izvor: Kurir