IZ ŠKOLSKIH KLUPA SMO OTIŠLI U RAT! Ratni načelnik Kovačević i komandir Mišić za Kurir otkrili POTRESNE DETALJE bitke na Košarama
Bitka na Košarama vođena je od 9. aprila do 14. juna 1999. godine u oblasti graničnog prelaza Rasa Košares, na granici SR Jugoslavije i Albanije, gde su snage OVK, potpomognute regularnom vojskom Albanije i NATO avijacijom, napale pripadnike Vojske Jugoslavije da bi izvršile kopnenu invazije na Kosovo i presekle komunikacije jedinica VJ u Đakovici i u Prizrenu. Posle teških borbi, Vojska Jugoslavije je uspela da porazi napadače i spreči njihov prolazak.
Bitka za Košare je formalno završena 14. juna 1999. godine, kada se Vojska Jugoslavije povukla s Košara na osnovu Kumanovskog sporazuma sa snagama KFOR-a.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić položio je danas u Beogradu venac na Spomenik junacima sa Košara povodom 23. godišnjice završetka bitke.
Kako je počela bitka za Košare? Kolika je vojnička i politička važnost bitke na Košarama?
Na sva ova pitanja, odgovor su dali gostujući u emisiji "Usijanje" na Kurir televiziji potpukovnik u penziji, ratni načelnik štaba 63. padobranske brigade Vidoje Kovačević i potporučnik u penziji, komandir voda borbenih oklopnih vozila Petar Mišić.
- Posle kraha albanske države i njihove propasti, vojna skladišta su bila otvorena i sve to naoružanje ilegalnim putem prebačeno na područje KiM. Prve ozbiljnije borbe vode se 1998. godine gde šiptarsko terorističke snage vode borbu i napadaju civilno stanovništvo. U tom cilju, deo jedinica iz drugih sastava vojske Jugoslavije bivaju angažovane u širem reonu Košara. Vojska Jugoslavije je imala informacije, sprečavali su ilegalno naoružavanje šiptarskih snaga. Mi smo imali velike uspehe u tim borbama i zaplenili smo veliki broj oružja. Imali smo i mi poginulih pripadnika u tim sukobima, a te 1998 godine je poginuo i načelnik Goran Ostojić sa dva podoficira i jednim vojnikom. Tada su uništene šiptarsko terorističke snage - ispričao je Kovačević.
Mišić kaže da je pravo iz školske klupe otišao u rat.
- 1998. godina je bila ratna. Kompletnog leto bilo je oružanih dejstva. Izvojevana je pobeda i rešen je problem terorizma. Po završetku tih akcija, dolazi jesen kad je trebala biti agresija i to je bio period kada dolaze nove snage. Moram da kažem, 51 klasa dolazi kompletna u ratna dešavanja. Ja sam tad imao 22 godine, iz školskih klupa smo otišli u rat. Bukvalno smo iz školskih klupa ušli u realnost koja je drugačija od onoga što smo proživljavali. Mi smo se školovali za te uslove, ali jedna je priča školovanje a druga realnost - ispričao je Mišić.
Kurir.rs/M.L.
Bonus video:
ZELENSKI ODBIO DA POTPIŠE TRAMPOVU PONUDU: „Taj dokument nije spreman, ne štiti Ukrajinu“! Poljski premijer uputio HITAN apel Evropljanima (VIDEO)