Prema rečima budućih srednjoškolaca, nakon urađenog ispita iz srpskog jezika, generalni utisak im je da je probni test za nijansu bio lakši od onog rađenog juče

BEOGRAD - Danas je drugi dan male mature u kom će svršeni osnovci polagati test iz matematike.

Prethodnog dana rađena je provera znanja iz srpskog jezika i književnosti, dok je za sutra, odnosno za 29. jun planiran i završni kombinovani test sa pitanjima iz istorije, geografije, biologije, fizike i hemije.

Prema rečima budućih srednjoškolaca, nakon urađenog ispita iz srpskog jezika, generalni utisak im je da je probni test za nijansu bio lakši od onog rađenog juče, dok su im, kada je o zadacima reč, najteže "pali" zadaci koji su zahtevali prepoznavanje teksta, a od gramatike padeži i glasovne promene.

- Možda je bilo više gramatike, ali mi ona nije bila problem. Najviše problema mi je zadala analiza književnog dela, konkrento u poslednjem zadatku odlomak iz "Sve će to narod pozlatiti". Pet ponuđenih odgovora bili su veoma slični i tu lako može da dođe do zabune. Sve ostalo je bilo lakše nego na kontrolnom testu - rekla je Jovana Konatar, jedna od učenica užičke osnovne škole.

Iako je priprema za buduće srednjoškolce trajala nekoliko meseci unazad, nije loše podsetiti ih na šta je potrebno da obrate pažnju kada je samo polaganje male mature u pitanju, kako da izbegnu stres i ostanu fokusirani, kako izgleda računjanje bodova, kao i koji su to datumi u narednim danima koji će im biti značajni i koje ne bi valjalo da prespavaju?

"Mirno, koncentrisano i staloženo"

Prvenstveno, kako je nedavno psihološkinja Maja Svetozarević za Blic objasnila, za đake je tokom ova tri bitna dana u njihovom obrazovanju jako važno da eliminišu svaku vrstu tenzije, te da se fokusiraju na bitne stvari, dok analize da li je moglo biti bolje ili ne, ostave po strani.

- Trema je sigurno prisutna i kod roditelja i kod dece, ali to može biti i ona pozitivna. Stres i napetost vode u grč, pa bi bilo dobro na neki način da ih roditelji obodre pričom, bez ikakvih tenzija, pretnji “ako ne položiš…” nema razloga za tim. Važno da im upute afirmativnu poruku, da im kažu da je sve u redu i da osete podršku. Onaj ko je učio i ko se spremio, ne bi trebalo da ima bilo kakvu blokadu. Mirno, koncentrisano i staloženo - objasnila je psihološkinja.

Iako bi ovo trebalo da je stresan period samo za učenike, iskustvo pokazuje da su ipak roditelji ti koji više paniče kada je mala matura u pitanju, što je donekle i logično, ističe psihološkinja, jer im je stalo da njihova deca upišu željenu školu, ali većina i nije svesna koliki pritisak tim svojim ponašanjem vrši na svoje najmilije, te ih neretko opterećuju učenjem pred samo polaganje, što se svakako ne savetuje.

- Roditelji su tu, uglavnom, u većem grču i pod većim stresom nego deca. Tako, nesvesno mogu stvoriti pritisak. Zato je važno da ih bodrite, da ne brinu, da ste im podrška, da će biti šta će biti, bodrite da ih da znaju, da budu sigurni u sebe, jer ako podstičete njihovo samopuzdanje i oni će imati bolje rezulatate, ne samo tokom polaganja male mature, nego i uopšte, decu treba bodriti i ulivati im samopuzdanje - istakla je psihološkinja Svetozarević.

Pravila tokom polaganja

Pored dobre koncentracije i naspavanosti, tokom tri dana polaganja male mature, navršeni osnovci ne bi valjalo da zaborave da ponesu đačku knjižicu, koja će im biti potrebna radi identifikacije, ukoliko uzmemo u obzir da tokom polaganja dežuraju nastavnici iz drugih obrazovnih ustanova.

Pored ovog bitnog koraka, neophodan će im biti i pribor, i to posebno za vreme testa iz matematike, kada će im pored grafitne i obavezne hemijske olovke koja piše plavom bojom, biti potrebni i gumic za brisanje, lenjir, trougao i šestar.

Tokom polaganja ispita korišćenje mobilnog telefona strogo je zabranjeno, te se savetuje da oni budu isključeni i odloženi, jer im svakako nisu potebni, kao ni beleške, papirići, podsetnici i digitroni, te će se na stolu tolerisati samo flašica vode.

Ovako se računaju bodovi

Pored informacije kako su prošli na maloj maturi, jako bitno za maturante je i da znaju kakav je tačno princip kada je računanje bodova koje su ostvarili tokom osnovnog obrazovanja i male mature u pitanju.

Tako, prema predviđenom načinu računanja bodova đaci iz škole mogu da prenesu maksimalno 60 poena, dok se u obzir uzimaju samo uspesi ostvareni u poslednja tri razreda osnovne škole, odnosno u šestom, sedmom i osmom.

Kada je o samom računanju reč, ono je vrlo jednostavno. Naime, zbraja se prosek ocena na kraju sva tri razreda i množi se sa četiri. Za vukovce bi to bilo 5.00 + 5.00 + 5.00 x 4, što daje maksimalnih 60 bodova. Neko drugi ko je imao 4,50 + 4,50 + 4,50 X 4 na maturski ispit bi krenuo sa 44 boda.

Na samoj maloj maturi moguće je osvojiti još 40 bodova, odnosno 13 na testovima iz srpskog jezika i matematike, a 14 na kombinovanom. Sva tri pomenuta testa imaju po 20 zadataka.

Važni datumi

Test iz matematike: 28.06.2022. godine, od 9 do 11 sati

Kombinovani test: 29.06.2022. godine, od 9 do 11 sati

Preliminarni rezultati završnog ispita: 01.07.2022. godine, do 9 sati

Objavljivanje konačnih rezultata završnog ispita: 05.07.2022. godine do 8 sati

Popunjavanje liste želja: 5/6. jul 2022. godine

Konačne liste želja učenika: 11.07.2022. godine

Konačni rezultati raspodele po školama: 13.07.2022. godine

Objavljivanje slobodnih mesta za drugi krug: 13.07.2022.

Upis lično u srednjim školama: 14/15. jul 2022. godine

Kurir.rs/Blic