KUPAČI I OVE GODINE U PANICI ZBOG MEDUZA I RIBE KOJA LIČI NA AJKULU! Stručnjak za Kurir otkrio čega ima u SAVSKOM JEZERU (FOTO)
Reč je o vrstama "uvezenim" iz Azije, koje su bezopasne, ali povećavaju kvalitet vode, kaže za Kurir biolog Aleksandar Hegediš
U Savskom jezeru, omiljenom kupalištu Beograđana, ima oko 20 vrsta riba, puževa, rakova, školjki, algi i trave, ali kupači su se i ove kao i prethodnih godina najviše uspaničili zbog meduza i ribe koja podseća na ajkulu, koje su ugledali u vodi.
Penzionisani profesor Biološkog fakulteta Aleksandar Hegediš objašnjava za Kurir da nije u pitanju nikakva ajkulica, već riba tolstolobik, koja je, kao i prisutne meduze, potpuno bezopasna, a obe vrste su poreklom iz Azije.
Imaju pipke, ali ne žare
- Reč je o posebnoj vrsti slatkovodnih meduza, malih organizama koji mogu da porastu do nekoliko centimentara. Imaju pipke, ali nisu opasne, ne žare i ne ostavljaju tragove po koži. Potpuno bezazlena stvorenja - rekao je Hegediš. Ističe da se ta vrsta slatkovodnih meduza proširila po celom svetu, na svim kontinentima, a da je poreklom iz Azije.
- Najčešće se prenose ribolovačkim priborom, čamcima i veslima za koje se polipi lako zakače i ostanu živi do sledećeg potapanja čamca u novu vodu - kaže Hegediš i zato savetuje da se pre potapanja navedena oprema dezinfikuje.
Takođe, na internetu se početkom marta pojavio snimak velike crne ribe sa perajem na leđima nalik ajkulinom u Savskom jezeru, što je zaprepastilo korisnike društvenih mreža. Prof. Hegediš objašnjava da je reč o ribi tolstolobik, koja je, kao i meduze, poreklom iz Azije.
Prenamnožili se
- Ove ribe su donete da bi se gajile u ribnjacima, međutim, pobegle su u naše vode i svuda redom se proširile, čak i po jezerima. Riba koja se nalazi na snimku bila je povređena, imala je povredu na glavi i zato je plivala na površini. To se često dešava u vodama u kojima prolaze čamci sa motorima, kao i veslači, koji nesvesno mogu da udare i ugroze ribu - naveo je on.
Dodaje da ove ribe u velikom broju ima i u Dunavu i Savi.
- Tolstolobik se hrani algama i dok ih je u umerenim količinama, imaju ulogu čišćenja vode. Sada su se prenamnožile i ima ih previše, što može imati obrnut efekat i biti loše za kvalitet vode. U svetu se dešava da čak i zabrane kupanje zbog lošeg kvaliteta koje ove ribe mogu da proizvedu. To nije slučaj na Savskom jezeru, jer je voda prve klase i veoma je čista - zaključio je Hegediš.
Iva Ogarević
Bonus video:
SKANDAL! HRT POZVAO NA UBISTVO VUČIĆA! Traže obaranje predsedničkog aviona iznad Beograda, poslanici Evropskog parlamenta se SMEJU U STUDIJU