OVA SRPKINJA BILA JE PRVA ŽENA RATNI IZVEŠTAČ Vuk Karadžić ju je nazivao ćerkom, a Njegoš bio zaljubljen u nju IMALA JE 2 NADIMKA
Bila je inspiracija mnogima
Na današnji dan 1828. godine rođena je velika srpska pesnikinja Milica Stojadinović Srpkinja.
Milica će ostati upamćena i kao prva Srpkinja ratni izveštač, a posebno se istakla u obaveštavanju javnosti o događajima u Beogradu iz 1862. godine i događajima neposredno pre i posle incidenta na Čukur česmi, koji se pretvorio u sukob između Srba i Turaka.
Milica Stojadinović Srpkinja tada piše piše svome prijatelju Đorđu Rajkoviću: „Nisam mogla srcu odoleti da ne vidim vojnike srbske, i ne mogu vam rečima predstaviti, kako mi je bilo kad sam ih videla. Na svakoj barikadi po njih 50, u svakom vidim junake iz vojevanja Đorđevog i Miloševog, tako svakom iz očiju govori oduševljenje i želja udariti se što pre sa kosovskim vragom. Ja sam ceo dan u Beogradu bila, i provela sam ga samo u obilaženju barikada i u gledanju ratnika oni'! Kad sam u veče polazila, čisto bi' plakala, što odlaziti moram“.
Mnogi su imali simpatije za nju, a posebno Njegoš kada je izgovorio: Ja poeta, ona poeta, da nijesam kaluđer eto kneginje Crnoj Gori". Vuk Stefanović Karadžič ju je nazivao svojom "ćerkom iz Fruške".
Milica Stojadinović je saradnica mnogih listova i prva je žena ratni izveštač.
Njenu reportažu pod naslovom Srce i barikade iz Beograda, koji je 1862. bio poprište ratnih sukoba, objavio je Madžarski dnevnik iste godine. Pred kraj života, napustivši Vrdnik, prelazi u Beograd, gde je i umrla 25. jula 1878. godine, potpuno zaboravljena u krajnjoj bedi.
Pored nadimka "Srpkinja" imala je i nadimak "Fruškogorska vila".
Kurir.rs/J. Ćirković
Bonus video:
ZELENSKI ODBIO DA POTPIŠE TRAMPOVU PONUDU: „Taj dokument nije spreman, ne štiti Ukrajinu“! Poljski premijer uputio HITAN apel Evropljanima (VIDEO)