Broj zaraženih koronavirusom u poslednje dve nedelje se u Srbiji utrostručio.

Doktor Milanko Šekler, virusolog i mikrobiolog Veterinarskog instituta u Kraljevu, kaže da je jedan od razloga i taj što su se pojavile podvarijante omikrona BA-4 i BA-5, koje su zaraznije od prethodnih sojeva.

Sezona je godišnjih odmora, ali nažalost, i on putuje. Već duže od dve godine. Ne treba mu pasoš, niti poseban aranžman. Prelazi sa čoveka na čoveka. Poslednjih dana podseća nas da nije otišao i da uskoro i neće – koronavirus. U Srbiji je sve više novozaraženih. U poslednje dve nedelje broj obolelih se utrostručio. Više je i pacijenata na bolničkom lečenju.

Doktor Milanko Šekler kaže da broj zaraženih koronavirusom raste zbog pojave dve nove subvarijante omikron soja BA-4 i BA-5, koje se prenose brže i do 19 puta od prethodnog soja omikrona. Dr Šekler kaže i da za sada nema informacije da ti sojevi daju teže kliničke slike, odnosno da su patogeniji. Dodaje i da je jedan od razloga za rast obolelih i povećan broj kontakata među ljudima.

- Interesantno je da od ovog soja, kada se pojavio u Južnoj Africi, uglavnom su obolevali mlađi, a kada se pojavio u Portugaliji uglavnom stariji, preko 65 godina. Razlog je možda i procenat vakcinisanih - kaže Šekler.

Ističe da u Srbiji ne skače drastično broj obolelih i da ne prati broj pacijenata koji su hospitalizovani, odnosno koji su na respiratorima ili koji su preminuli, te da ne ide proporcijalno povećanje.

- Kod nas je najvažnije da nije popunjena ni petina, možda ni desetina kapaciteta u bolnicama. Mislim da nema razloga za strah, jer one koje su najbolje opremljene i spremne su prazne - kaže i dodaje da će se "sigurno povećavati" broj novozaraženih u Srbiji.

Šekler kaže da je i zbog letnjeg perioda povećan broj kontakata među ljudima, zbog čega ima i veći broj obolelih, te da koronavirusu vreme "ide naruku".

- Po pravilu ovo vreme ne bi trebalo da mu ide naruku, ali mu ide jer je povećan broj kontakata, kao i pojava novog soja. Ide mu naruku i što su mnogi ljudi nisu primili treću vakcinu krajem prošle godine - objašnjava Šekler.

Ističe da vakcine štite i dalje od koronavirusa, te da potpuno sprečavaju hospitalizaciju, odnosno da je blaža klinička slika ukoliko dođe do zaražavanja.

- Nije se desilo da vakcina sto odsto ne radi. Smanjena je njena efikasnost kažu od šest do osam puta za BA-4 i BA-5. To u praksi nije tako strašno kao što zvuči. Ako se neko vakcinisao četvrtom dozom, ima skok antitela od nekoliko desetina puta - naglašava Šekler.

Kurir.rs/Novosti