NA BUVLJAKU CVETA PRODAJA LEKOVA SA ISTEKLIM ROKOM! Tamo stižu iz kontejnera, a oni koji ovo piju mogu da ugroze svoj život (FOTO)
Na buvljaku u Zemunu, među gomilom drangulija, prodaju se i lekovi sa isteklim rokom trajanja, i to na svakoj trećoj tezgi, iako je to opasan otpad koji može da ugrozi zdravlje i život građana!
Ekipa Kurira na ciradama je našla razne medikamente koji se inače izdaju samo na recept i ne smeju se uzimati bez konsultacije s lekarom. Tako smo među plišanim medama i cipelama našli i lek za smirenje "lorazepam" iz kategorije benzodijazepama koji se prodaje za 50 dinara, u kutiji su bile tri i po tablete, a rok mu je istekao 2020. godine!
Ima tamo svega. Lek s pumpicom koji se koristi kod astme i bronhitisa našli smo za 100 dinara, dok u apotekama košta 300. Prevrće jedna starija gospođa po tezgi, zagleda kutiju. Pitamo je zašto tu kupuje.
- Jeftinije mi je. Nekad nađem sa isteklim rokom, a nekad i da je u roku - priča ona spontano.
A prodavac viče: "Nije istekao rok, to je od moje tašte." A kutija pohabana, stara.
Dobacuje njegov kolega: "Ma izvadio je to iz kontejnera, laže."
Ima tamo i lekova za lečenje epilepsije, ali i tableta koje se često prepisuju za lečenje visokog krvnog pritiska, slabosti srca, kao i za sprečavanje nastanka i lečenje krvnih ugrušaka koji se stvaraju u nogama, plućima, mozgu ili srcu.
Ovo je samo delić onoga što na buvljaku prodavci nelegalno prodaju, a kupci nelegalno kupuju, ne hajući za upozorenja stručnjaka da pojedine pilule, naročito antibiotici, nakon isteka roka trajanja mogu da postanu otrovni.
Dr Radmila Šehić, specijalista opšte medicine, kaže da lekovi kojima je istekao rok mogu dovesti do pogoršanja stanja, pa čovek rizikuje život zbog male uštede.
- I kada leku istekne rok, on može da bude delotvoran još nekoliko meseci, ali se posle toga dejstvo gubi. Strašno je što ti lekovi na buvljaku nisu ni čuvani adekvatno, a pritom se i prikupljaju iz smeća - kaže ona. Doktorka upozorava da ljudi koji piju lekove sa isteklom rokom mogu da dođu u veliki problem.
- Ako je to osoba koja koristi pumpicu zbog astme, ona neće moći da smiri svoje loše stanje jer je delotvornost leka prestala. Osoba sa epilepsijom, ako uzima lek koji je neefikasan, može da dobije napad koji ne može da smiri, te mu takav lek ništa ne vredi. Najopasnije je ako neko kupi neki lek za smirenje na svoju ruku, bez preporuke lekara. Ne zna koja je dozvoljena doza i može tako da ugrozi sebi život - upozorava dr Šehić.
Ona ističe da je prodaja lekova na pijačnim tezgama posao za inspekciju, a na građane apeluje da ovakve proizvode nipošto ne kupuju. Inače, prema Zakonu o trgovini, na pijacama u Srbiji ne smeju da se prodaju duvan, akcizna roba, lekovi, petarde, nafta i naftni derivati.
Suzana Trajković
Bonus video:
"SRBIJU I NJEN RAZVOJ NE SMEMO DA ZAUSTAVIMO" Oglasio se Vučić i poslao snažnu poruku: "Daću sve od sebe u naredne dve godine..." (VIDEO)