Letnja sezona bila je pogubna na putevima širom Srbije! Za nešto više od dva meseca 120 ljudi je poginulo na našim putevima, rekao je za RTS Vladimir Vida iz Saobraćajne policije.

Motociklisti su, uz pešake, najranjivija kategorija u saobraćaju, ističe Vida.

Umor je najčeći uzrok tragedija

Letnja sezona je pri kraju, očekuje se da će do kraja avgusta svakodnevno biti pojačane gužve na putevima. Uz to, po tradiciji, u avgustu se u svim krajevima Srbije organizuju festivali, tako se u Beogradu večeras završava Bir fest. Česte su saobraćajne nezgode, a najčešći uzrok je umor.

Vladimir Vida iz Uprave saobraćajne policije naveo je da je od 15. juna do danas, na putevima u Srbiji poginulo 120 osoba, što je 14 više u odnosu na isti period prošle godine.

bulevar-oslobodjenja1.jpg
Videoplus 

- Prethodne dve godine nisu za poređenje zbog epidemiloške situacija i manjeg broja automobila na putevima, ali 120 poginulih za nešto više od dva meseca je preveliki broj – rekao je Vida, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a.

Još jedna osoba je poginula jutros, kada se autobus somborskih registarskih oznaka prevrnuo na auto-putu kod Leskovca.

Umor je često uzrok nesreća, kaže Vida i apeluje na vozače da poštuju ograničenje brzine.

- Bolje je voziti danju, ali su i veće gužve na granicama i apelujem na vozače da vreme provedeno u koloni ne nadoknađuju povećanjem brzine – rekao je Vida.

Ovi vozači posebno da paze

Motociklisti su, ističe, uz pešake najranjivija kategorija u saobraćaju. Ove godine je 38 vozača mopeda i motocikala stradalo u saobraćaju, rekao je Vida.

Prema njegovim rečima, najveći broj nesreća u kojoj stradaju motociklisti događa se na način kao što je bilo u Rumenci kada je stradao policajac, kada drugi vozač drugog vozila ne vidi na vreme vozača motocikla i ne može da skrene ili se okrene.

1656241958-cacakpoginulimladicifotorina1.jpg
rina.rs 

Najbitnije je korišćenje sigurnosne opreme i poštovanje propisa, pre svega poštovanje ograničenje brzine kretanja, rekao je Vida i ponovio da je u letnjem periodu potrebna dodatna opreznost jer su na putevima i mopedi i automobili i bicikli…

Saobraćajni policajci su za tri dana “Bir festa” otkrili 368 vozača koji su upravljali vozilom pod dejstvom alkohola, 24 njih je bilo pod dejstvom psihoaktivnih supstanci, a 48 je zadržano u službenim prostorijama.

Tokom cele manifestacije, kaže Vida, saobraćajna policija bila je angažovana na edukaciji posetilaca koji treba da shvate koliko je opasno upravljanje automobilom pod dejstvom alkohola.

bulevar-oslobodjenja.jpg
Videoplus 

– Mi ne dozvoljavamo da vozilo napusti prostor manifestacije, a da se ne iskontroliše. Svaki vozač se alkotetsira – rekao je Vida.

Podsetio je da je počeo da funkcioniše unapređeni sistem kontrole prosečne brzine na auto-putevima što je, kako kaže, dodatni razlog da se uspori.

Trebalo bi da od 15. oktobra, vozači koji voze 150 kilometara plate kazne za prekoračenje brzine i do 60.000 dinara. Pored prekoračenja brzine snimaće i ko nije vezao pojas – i napred i pozadi, kao i ko tokom vožnje koristi mobilni telefon.

Za sve prekršaje koje kamere snime, automatski će na kućne adrese dolaziti kazne.

Bliži se 1. septembar, saobraćajna policija će, kaže Vida, kao i uvek biti u zonama škola, kontrolisaće se propuštanje pešaka na pešačkom prelazu, nepropisan prevoz dece i po potrebi kontrolisaće se brzina.

– Svi želimo da imamo dobre učesnike u saobraćaju, jako je bitno deci od malena usaditi pozitivne stavove, stvoriti svest da poštuju propise zbog njih samih, da kada se voze budu u sigurnosnom sedištu i kad porastu koriste sigurnosni pojas i samo ćemo tako imati savesne vozače – rekao je Vida.

– Kad neko krši propise i bahato se ponaša u saobraćaju to jeste greška celog sistema, školstva, policije, medija, pa i roditelja koji su krivi što ga nisu vaspitali na pravi način – rekao je Vida.

(Kurir.rs)