Već posle nedelju dana od početka školske godine višestruko je porastao broj dece pozitivne na korona virus i to uglavnom školaraca, a u kovid ambulantama dešava se obrt - opada broj odraslih kovid pacijenata, a drastično raste broj đaka.

Dr Nenad Bjelica, direktor Doma zdravlja "Dr Simo Milošević" u beogradskoj opštini Čukarica za Kurir ističe da je u prvoj nedelji septembra učetvorostručen broj pozitivne dece.

- Letos smo imali do desetoro dece pozitivno dnevno, a sada ih je oko 50 dnevno PCR testom dokazano pozitivno. Četvorostruko je porastao broj zaražene dece. A pritom se ne testira baš svako dete koje dođe u dom zdravlja, lekari procenjuju koje ima simptome kovida. Simptomi kovid pozitivne dece su blaži i vezani za gornji respiratorni trakt, sa retkim komplikacijama. To su tipični simptomi respiratorne infekcije sa febrilnim ili subfebrilnim stanjima, tj. povišenom ili jedva povišenom temperaturom - navodi dr Bjelica i dodaje da nema podataka da je ijedno dete koje je poslato na trijažu u Dečju bolnicu "Dr Dragiša Mišović" i zadržano na bolničkom lečenju.

kovid-ambulanta-4.-oktobar-krusevac.jpg
Kurir.rs/Ž.M. 

Istovremeno dok je polazak u školske klupe napunio pedijatriju doma zdravlja, u kovid ambulanti za odrasle u Železniku brojke lagano padaju.

- Kurizitet je da imamo linearan pad u kovid ambulanti, smanjen je i broj prvih pregleda i broj pozitivnih u odnosu na broj pregledanih. Nije to neki drastičan pad, ali svakako je od početka septembra u blagom svakodnevnom opadanju broj pacijenata u kovid ambulanti - ističe dr Bjelica.

Početak školske godine bio je i razlog da epidemiolozi beograskim školama pošalju posebna uputstva za postupanje u slučaju da neko u odeljenju bude zaražen. Đaci pozitivni na kovid treba da budu u kućnoj izolaciji sedam dana, a po isteku iste da od nadležnog pedijatra, koji će ih pregledati, dobiju potvrdu da mogu da se vrate u školsku klupu.

U odeljenju u kom je zaraženi đak preporučeno je da svi učenici nose maske celodnevno, a posebno tokom časova, pet dana od poslednjeg dana boravka pozitivnog učenika u školi. Takođe, neophodno je i pojačati mere lične higijene, a posebno pranje i dezinfekciju ruku.

Učionica se čisti svakako, a sve površine koje se često dodiruju - klupe, stolice, prekidači, kvake na vratim ai prozorima, čiviluci, ormarići... osoblje škole treba da dezinfikuje sredstvom na bazi alkohola.

Kurir.rs/J.S.S.