SASVIM JE U REDU DA SE ZDRAVO DETE NAKAŠLJE DESETAK PUTA NA DAN: Manja deca imaju 6-8 respiratornih virusnih infekcija godišnje
Sasvim je u redu da se zdravo dete nakašlje u proseku desetak puta na dan, te roditelji ne treba odmah da previše brinu. Isto tako nije neuobičajeno da deca predškolskog uzrasta i đaci nižih razreda škole imaju šest do osam respiratornih virusnih infekcija godišnje, navedeno je na nacionalnom simpozijumu "Kašalj kod dece", u organizaciji Dečje bolnice za plućne bolesti i tuberkulozu KBC "Dr Dragiša Mišović".
Na nacionalnom simpozijumu prve kategorije u Beogradu, akreditovanom kod Zdravstvenog saveta Srbije, učestvovali su renomirani stručnjaci koji su obuhvatili temu i problem kašlja sa pulmološke, alergološke, ORL i čak psihološke strane.
- Kašalj je dominantan simptom u mnogim respiratornim bolestima i kašalj ne treba da budi veliki strah kod roditelja jer se javlja u skoro svim virusnim respiratornim infekcijama. Inače, normalno je da se zdravo dete nakašlje u proseku desetak puta na dan. Takođe, nije neuobičajeno da predškolsko dete ili dete ranog školskog uzrasta ima šest do osam respiratornih virusnih infekcija tokom godine, što je karakteristično za sezonu i za kolektiv, a u ogromnom procentu te infekcije su praćene kašljem - objašnjava za Kurir dr Olivera Ostojić, načelnica Dečje bolnice za plućne bolesti i tuberkulozu KBC "Dr Dragiša Mišović".
Ona navodi da kašalj, bar ne u početku, ne treba da bude za preteranu brigu, ali da svakako treba posetiti lekara.
- Kašalj je propratni simptom i alergijskih i respiratornih bolesti, ali može biti povezan i s tuberkulozom, koje takođe ima u Srbiji, a ona se vrlo uspešno leči - navodi dr Ostojić i dodaje:
- Na simpozijumu se pričalo i o pertusisu (velikom kašlju) i o tome da se u Srbiji još ponekad javlja jer, i pored visokog procenta vakcinacije, još ima nevakcinisanih. A i vakcina, koja je u kalendaru obavezne vakcinacije, a poslednja doza daje se pre polaska u školu, nije trajna, te se sada promoviše da i nešto starija deca dobijaju još jednu dozu.
Međutim, ako kašalj kod deteta traje mesec i više dana, naglašava dr Ostojić, potrebno je uključiti kompletan tim lekara i pulmologa, alergologa, ORL specijalistu.
- Pa čak i psihologa, jer kašalj može biti i neka vrsta tika i vrlo je važno da se i na to misli - kaže dr Ostojić.
Kurir.rs
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)