Ispovest jedne porodilje - prvorotke o iskustvu nakon izlaska iz porodilišta i povratka kući prenerazila je ljude. I tužna stvar jeste učestala pojava, a to su potvrdili brojni komentari ispod objave na Tviteru u kojima su žene govorile o sličnim nedoličnim ophođenjima prema njima od strane supružnika i njegove porodice, a sve nakon povratka iz bolnice.

- Kad sam se ja porodila, nakon teškog porođaja gde smo i dete i ja jedva preživeli, nakon što su nas otpustili iz bolnice, dočekala nas je puna kuća muževljeve rodbine. Tu su osim svekrve i svekra bile i tetka, neviste, rođake. Ja, prvorotka, balava i potupuno nepripremljena na situaciju ležala sam sva krvava i držala novorođenog sina na sisi, pokušavajući sa užasnim šavom nakon epiziotomije da se namestim i nahranim ga, iako nije imao refleks za sisanje. Ja sam pokušavala, a oči su buljile u moju krvavu spavaćicu, modre ruke od infuzija, moje grudi, moje dete. Posle sam čula od nekog da je neko od prisutnih rekao da mi je kuća tom prilikom bila prljava. I sada sam ljuta na sebe samu kad se setim toga i žalim što ih sve tada nisam poslala u tri PM - pisalo je u objavi na Tviteru.

Krenuli su da se ređaju brojni komentari ispod pomenutog opisanog ličnog iskustva.

shutterstock-301455563.jpg
Foto: Shutterstock

- Možda i nisu glupost oni običaji da se ne dolazi u goste prvih 40 dana osim majke, sestre, brata, najbližih, koji dolaze da pomognu;

- Događaće se dokle god se muževi tretiraju kao deca bez ikakvih obaveza u kući. Kada gospoda supružici počnu da ravnopravno učestvuju u roditeljstvu i kućnim poslovima i kad nauče da cene suprugu i činjenicu da im je rodila dete, svega ovoga neće biti. Do tada...".

Bilo je i onih ekstremnih primera koje su ljudi čuli, a onda putem mreža tuđa iskustva podelili sa pratiocima.

- Nailazila sam na ispovesti žena koje su se iz porodilišta vraćale u punu kuću i gde se od njih očekivalo da se odmah late posla, da posluže goste i skuvaju ručak. A tek priča da se porodilja vratila u bolnicu pokidanih konaca jer je mladoženja odmah hteo seks;

- Srećom, mogla se probrati i nekolicina onih koji znaju kako se funkcioniše u zajednici i braku i koliko je vana međusobna potpora i podrška, pogotovu nakon porođaja;

- Vrlo često, ali to ima veze sa tim sa kime pravite decu i u kakvu kuću se udajete. Meni je muž bio najveća podrška posle porđaja i vodio je računa o meni i bebi i pored toga što sam super podnela carski rez. Svekar i svekrva takođe. Dever se plašio bebe, ali je pomagao.

Neki su oštro iskritikovali muža porodilje iz prvobitnog tvita jer se nije udostojio da je dočeka u čistoj i sređenoj kući.

- To što je tu primedbu za prljavu kuću primila k srcu je samo odraz stanja u porodici: muž se ne laća kućnih poslova. Da muž i inače radi po kući, mogla bi samo da trepne i kaže da nije obavio svoj deo posla".

Na kraju svih priča, zavaravanja i zavirivanja u tuđe živote, neki standardi u međuljudskim odnosima, bračnom životu i poštovanju žena moraju da se postave. Ako neko ne ume na svojim, neka uči na tuđim greškama, a ovo je odličan primer za to. Ako je već neko drugi morao da prođe golgotu, izvucite pouke kako se ne smete ponašati prema svojim supugama i majkama zajedničke dece.

Kurir.rs

Bonus video:

16:33
GINEKOLOG DR VANJA MILOŠEVIĆ: Kada je pravo vreme da se trudnice vakcinišu Izvor: Kurir televizija