Isključeni klima-uređaji gotovo u celoj bolnici, zabranjena upotreba grejalica i rešoa, lift se koristi samo kad je neophodno, pola sijalica u hodniku isključiti, roletne preko dana podignute, svetla u kancelarijama isključena van radnog vremena... samo su neke od mera uštede struje u srpskim bolnicama i zdravstvenim ustanovama koje je naložilo Ministarstvo energetike, a prosledio resor zdravlja.

Da je krenula ušteda električne energije i po bolnicama, obelodanio je dr Nebojša Dimitrijević, direktor Opšte bolnice Leskovac, koji plan uštede od početka ove nedelje sprovodi u delo.

screenshot-14.jpg
Foto: Promo

- Ništa to nije drastično, bitno je da uštedimo gde možemo da bi i drugi imali struju, ali nikako nauštrb pacijenata. Ovim planom trebalo bi da smanjimo potrošnju struje za 10-15 odsto. Važno je da grejanje nije ograničeno, upravo nam stiže mazut i od ponedeljka će krenuti grejanje. Poznato je da je u bolnici u Leskovcu pretoplo, grejemo i noću, ljudi idu u majicama. Nama je i topla voda vezana za grejanje, imamo kotao za celu bolnicu, desetak dana smo imali zastoj tople vode zbog mazuta pa smo morali da koristimo bojlere - kaže za Kurir Dimitrijević:

PLAN UŠTEDE

1. Isključuju se klima-uređaji osim na neonatologiji, pedijatriji, radiologiji (skener), u operacionim salama, angiosali, server sali.

2. Zabranjuje se nekontrolisano uključivanje autoklava (sterilizacionih komora) kad su nedovoljno napunjene (poluprazne).

3. Zabranjuje se upotreba teretnog lifta, osim za transport bolesnika, potrošnog materijala i otpada.

4. Zabranjuje se upotreba salskog lifta, osim za transport sterilisanog materijala.

5. Zabranjuje se korišćenje električnih grejalica i drugih grejnih tela za zagrevanje prostorija.

foto: Profimedia

6. Električne šporete koji se nalaze u sklopu kuhinja na odeljenjima mogu koristiti samo zaposleni u odseku za ishranu bolesnika - za potrebe ishrane bolesnika. Električni šporeti i rešoi koji su u ostalim prostorijama ne smeju se koristiti za spremanje hrane.

7. Osvetljenje u svim hodnicima i prostorijama biće restriktivno, osim u operacionim salama i prostorijama gde se vrše dijagnostički pregledi i intervencije.

8. Obavezno je gašenje osvetljenja u kupatilima i toaletima nakon korišćenja.

9. Obavezno je gašenje osvetljenja nakon radnog vremena u prostorijama u kojima niko ne boravi.

10. Ne koristiti osvetljenje u unutrašnjim prostorijama i kancelarijama u periodu kad ima dovoljno dnevne svetlosti, danju ne spuštati roletne.

11. Štampati samo one dokumente koji su potrebni i onoliko kopija koliko je potrebno i po završetku rada isključiti sve računare, štampače i druge uređaje.

* Izvor: Opšta bolnica Leskovac

stockphotofemalefingerpressesthebuttononthefirstfloorinanelevator536853607.jpg
Foto: Shutterstock

- Ne moraju da budu, recimo, uključene sve sijalice u hodniku, zamislite koliko se struje troši ako vam celu noć gori 90% sijalica. Svi treba da isključuju kompjutere kad završe s poslom, zaposleni ne treba da spremaju sebi doručak tamo gde se sprema za pacijente. U redu je da skuvaju kafu, ali da spremaju obrok, ne moraju. Liftove treba koristiti namenski za pacijente, ali da zaposleni idu baš na prvi sprat liftom, to ne mora. Samo treba malo više reda da se uvede i sve će biti dobro, uštedećemo struju, a pacijenti neće ništa trpeti.

Za kontrolu sprovođenja mera zaduženi su određeni zaposleni, a od devet uveče pa do sedam ujutru i pripadnici obezbeđenja i protivpožarne zaštite, koji će direktoru podnositi izveštaj o eventualnim nepravilnostima.

Kurir.rs/J. S. S.