BOLESTI SRCA NAJVEĆI SU UZROK UMIRANJA I TRUDNICA I BEBA: Dr Anđić: Najlošiju prognozu imaju OVE TRUDNICE!
Bolesti srca najveći su uzrok umiranja u trudnoći, žene s njima imaju tri puta veću stopu smrtnosti od duboke venske tromboze i šest puta veću od krvarenja u trudnoći. Smrt fetusa tokom trudnoće čak pet puta je veća kod žena sa srčanim bolestima, a smrt deteta u prvih 30 dana života jedan i po u odnosu na zdravu populaciju, ističe za Kurir ginekolog dr Ivana Anđić iz Klinike za ginekologiju i akušerstvo UKC Vojvodine, popularne Betanije. I baš zbog ovih strašnih podataka briga o trudnicama sa srčanim bolestima stvar je tesne saradnje više specijalista, kako bi rizik od komplikacija bio sveden na minimum.
Dr Anđić objašnjava da uticaj kardioloških bolesti na ishod trudnoće i na fetus još uvek nije potpuno razjašnjen jer postoji širok spektar tih bolesti, od kojih su neke urođene, a neka stečene tokom života, dok trudnoća može da ubrza ispoljavanje nekih.
- Samim tim nemoguće je razviti jedinstven protokol pristupa trudnicama s kardiološkim bolestima, već taj pristup mora biti individualan kod svake od tih bolesti. Ženu s bolesnim srcem ili sumnjom na to obavezno upućujemo kod kardiologa. Ukoliko je to pre zatrudnjivanja, vrlo važno je da kardiolog proceni u kojoj meri njena osnovna bolest može da se pogorša u trudnoći, tj. da li je pacijentkinja podobna za trudnoću. Ako jeste, neophodno je mišljenje o vrsti fizikalnog i medikamentoznog tretmana tokom trudnoće koji je bezbedan i za majku i za plod. Vrlo je važno i da kardiolog i perinatolog naprave plan pregleda po trimestrima trudnoće. Samo takvim pristupom rizik od komplikacija je gotovo minimalan - naglašava dr Anđić i dodaje da briga o ovim trudnicama iziskuje timski pristup akušera, kardiologa i anesteziologa.
Glavni problem u dijagnostici srčanih bolesti u trudnoći je sličnost simptoma trudnoće i bolesti srca, kao što su umor, gubitak daha... zbog čega ginekolozima ređe padaju na pamet bolesti srca.
- I upravo zato se savetuje češće upućivanje trudnica kardiolozima, posebno kad je žena s povećanim rizikom. Nažalost, kod nekih žena bolest srca je pritajena sve do trudnoće. Kardiomiopatija (slabost srčanog mišića) ne mora se razviti do trudnoće, dok kod nekih žena redovno kontrolisana urođena bolest srca s vremenom može uznapredovati - kaže dr Anđić i navodi da razlozi za disfunkciju srčanih komora kod žena u reproduktivnoj dobi mogu biti raznovrsni - prethodne virusne infekcije, HIV, periporođajna (neposredno pre i posle porođaja) i porođajna kardiomiopatija, kardiomiopatija izazvana upotrebom droge ili lekova (npr. kokain, doksorubicin)...
Značajan doprinos u ovoj oblasti donelo je formiranje Evropskog registra trudnica sa srčanim bolestima između 2007. i 2011.
- Analiza podataka iz registra pokazala je da je stopa smrtnosti kod trudnica sa srčanim oboljenjem 1%, dok je ona u zdravoj populaciji 0,007%. Najlošiju prognozu imale su trudnice s kardiomiopatijom, koje su imale i najveću stopu srčanog zastoja i ventrikularne aritmije (aritmije koje potiču iz srčanih komora). Krvarenje posle porođaja bilo je znatno češće kod žena s bolestima srčanih zalistaka, što je dovedeno u vezu s korišćenjem oralnih antikoagulansa, koji su sastavni deo terapije kod bolesti srca ovog tipa - navodi dr Anđić i dodaje da se većina trudnica sa srčanim bolestima porađa vaginalno jer je srčani rizik manji nego kod carskog reza.
SMRTNI ISHODI
0,6% stopa fetalnog mortaliteta u razvijenim zemljama
3,9% stopa fetalnog mortaliteta u zemljama u razvoju
1,7% smrt fetusa tokom trudnoće kod žena sa srčanim bolestima
0,35% smrt fetusa tokom trudnoće u zdravoj populaciji
0,6% smrt deteta unutar 30 dana od porođaja kod žena sa srčanim bolestima
0,4% smrt deteta unutar 30 dana od porođaja u zdravoj populaciji
Kurir.ra/J. S. Spasić
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore