Građani su sve češće na meti prevaranata koji vrebaju na internetu. Nakon vesti da je iza rešetaka završilo deset osoba zbog onlajn prevare s lažnim kvotama za kladionice koje je reklamirao veliki broj ličnosti, ekipa Centralnog dnevnika Kurir televizije proveravala je - kako prepoznati prevaru i kako im stati na put.

Građani su oprezni prema ponudama koje im svakodnevno iskaču na mobilnim telefonima.

Izjave građana

- Nepoverenje imam iz razloga što sam često kupovala garderobu i uglavnom ne bude to ono što sam poručila.

- Da, kupujem preko interneta, uglavnom sam zadovoljna onim što kupim.

- Ne znam šta tu ima da se veruje, jednostavno, praktično je.

- Ja smatram da treba paziti pri kupovini, ne kažem da je svaki oglas ili sve što izađe na netu lažno i bezveze, ali prosto nemam naviku.

Neke prevare se ne mogu lako prepoznati, dok su neke očigledne na prvi pogled.

- Prevaranti su sve sofisticiraniji, primenjuju razne metode, i savet građanima je da te sumnjive poruke ne otvaraju, sumnjive linkove, zahteve gde se traži da se uplati novac, to je ranije bio slučaj sa SMS porukama kada stigne isto prijatelj traži da mu se uplati određeni iznos itd - kaže Dejan Gavrilović, Udruženje za zaštitu potrošača Efektiva.

02:15
Kako prepoznati internet prevaru Izvor: Kurir televizui

Jedini način da se građani zaštite od prevaranata je ignorisanje nepoznatih poruka.

- Potrošač može da traži od operatora, ako pričamo o mobilnim operaterima, da traži zabranu, da mu takve poruke ne stižu. Međutim ovde je slučaj instagram profila - kaže Gavrilović.

Kurir.rs

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj osam za korisnike MTS Iris TV, m:SAT tv, Supernova, BeotelNet, Orion telekom, Pošta NET i Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme m:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.