LEČENJE GOJAZNE DECE NA ZLATIBORU O TROŠKU DRŽAVE Dr Lešović: Gojaznost nije samo estetski problem! EVO KAKO JE LEČIMO!
Čak svako treće dete u Srbiji ima višak kilograma, što je "dobar" put do dijabetesa i brojnih drugih bolesti, a shodno tome i kraćeg života od prosečno očekivanog. Borba s gojaznošću dece je teška i mukotrpna, a efikasna edukacija i lečenje mogući su o trošku države na Zlatiboru u specijalnoj bolnici "Čigota". Tu se upravo leči 29 gojaznih adolescenata.
Pedijatar-endokrinolog prim. mr sc. med. dr Snežana Lešović, načelnik Centra za prevenciju i lečenje gojaznosti kod dece i adolescenata u "Čigoti", kaže za Kurir da je stvaranjem ovog centra prvi put u Srbiji omogućen multidisciplinarni i individualni pristup lečenju gojaznosti dece.
- Gojaznost nije samo estetski problem već je udružena sa značajnim komplikacijama kod dece i mladih i važan je faktor rizika za obolevanje u odrasloj dobi. Gojazna deca imaju povećan rizik za nastanak brojnih metaboličkih komplikacija, kao što su insulinska rezistencija, poremećaj prometa šećera u organizmu, dijabetes tipa 2 i metabolički sindrom. Imaju i povećan rizik za pojavu ortopedskih, kardiovaskularnih (rana pojava ateroskleroze), endokrinoloških i respiratornih bolesti. Gojaznost dovodi do smanjenog kvaliteta života, brojnih psiholoških problema i skraćene očekivane prosečne dužine života - objašnjava dr Lešović i ističe da u program "Čigotica" dolaze deca iz svih delova Srbije, okruženja, ali i većih evropskih centara.
A "Čigotica" je, navodi dr Lešović, promocija i usvajanje zdravog načina života i obuhvata medicinski nadzor, dijetetske intervencije sa smanjenjem ukupnog dnevnog kalorijskog unosa, planiranu fizičku aktivnost, obrazovnu i psihološku podršku.
U program mogu deca i adolescenti uzrasta od 12 do 18 godina, čiji je indeks telesne mase (ITM) veći od 95 percentila (drugačije se izračunava za decu u odnosu na odrasle), a o trošku RFZO prema proceni nadležnog lekara i po odobrenju komisije. Pravo da se na račun države leče od gojaznosti deca imaju dva puta po 21 dan u različitim kalendarskim godinama. Očigledno je procenjeno da je toliko više nego dovoljno da kroz rad s timom stručnjaka krenu putem zdravog načina života.
- U ukupnom dnevnom jelovniku 55% kalorija treba da čine ugljeni hidrati, oko 30% masti, a približno 15% belančevine. Restrikcija kalorijskog unosa u dece je individualizovana i pomno praćena da se ne bi kompromitovao normalan rast i razvoj - navodi dr Lešović i dodaje da "Čigotica" sadrži šest vrsta fizičkih aktivnosti, predavanja i ciljne programe društveno-zabavnih aktivnosti.
Rezultati su višestruki i vidljivi.
- Nakon završenog tronedeljnog lečenja dolazi do redukcije telesne mase, a pozitivni efekti programa su i poboljšanje metaboličkih faktora, fizičkih sposobnosti i samopouzdanja kod adolescenata. Malim promenama u dužem periodu (korak po korak) može se bezbedno ostvariti poželjna telesna masa (ITM < 90="" percentila),="" unaprediti="" zdravlje="" i="" kvalitet="" života="" i="" sprečiti="" nastanak="" komplikacija="" gojaznosti="" -="" naglašava="" dr="" Lešović,="" koja="" se="" nada="" da="" će="" rezultati="" njihovog="" rada="" dati="" veliki="" doprinos="" u="" prevenciji="" i="" lečenju="" gojaznosti="" dece="" u="" našoj="" zemlji,="" kao="" i="" odgovore="" na="" brojna="" pitanja="" zagonetne="" />
"VIDE DA SRBIJA NAPREDUJE BRŽE OD NJIH" Predsednik Vučić o napadima iz Zagreba: "Srećan sam što mi nemamo tu vrstu frustracije i kompleksa kako oni imaju prema"