Internet je godinama preplavljen oglasima za policijske blinkere i rotacije, a oznake MUP mogu da se kupe za neverovatno male pare, ispod 2.000 dinara. Naravno, šteta koju mogu da prouzrokuju u slučaju zloupotrebe (za šta je po pravilu i koriste) je izuzetno velika.

Razmere prevare koje mogu da se napravi sa lažnim rotacijama su ogromne, a proporcionalne kazne poprilično simbolične.

Opasno je to što zakon ne kvalifikuje kupovinu, već samo nelegalnu ugradnju u privatne automobile. U praksi se često dešavalo da se snime vozači koji "divljaju" ulicama i pale blinkere kako bi uplašili ostale učesnike saobraćaja, uglavnom one sa kojima upadnu u konflikt.

Sem na internetu, poslednjih dvadesetak godina su čak i ovlašćeni prodavci policijskih oznaka u praksi prodavali rotacije "na crno", ali gotovo niko nije sanksionisan.

Podsetimo, o nelegalnom korišćenju blinkera, juče se saopštenjem oglasio ministar policije Bratislav Gašić, koji je na sednici vlade oštro kritikovao pojedine ministre i državne funkcionere koji koriste svetlosnu i zvučnu signalizaciju, a da im tako nešto po zakonu ne pripada.

Gašić im je poručio da će Saobraćajna policija strogo proveravati sva vozila sa blinkerima i da ko bude zatečen u korišćenju istih biće mu oduzet službeni automobil pa će na svoj posao morati da idu o svom trošku.

Snimci sa BGD ulica, vozač divlja ulicama sa lažnim rotacijama

00:13
Bahati vozač divlja sa lažnim blinkerima Izvor: Tik Tok/ 

Po zakonu blinkere sme da koriste samo nosioci najviših državnih funkcija.

predsednik Republike,

predsednik Narodne Skupštine,

predsednik Vlade,

ministar spoljnih poslova,

ministar odbrane,

ministar unutrašnjih poslova,

načenik Generalštaba Vojske Srbije,

direktor BIA,

direktor Vojnobezbednosne agencije,

direktor Vojnobaveštajne agencije,

direktor policije

strani državnici nosioci najviših funkcija tokom posete Srbiji, nosioci najviših pravosudnih funkcija i drugi državni funkcioneri u zavisnosti od procene ugroženosti a po preporuci Biroa za koordinaciju rada službi bezbednosti.

JEFTINO...OGLASI ZA BLINKERE

55555.jpg
Printscreen 

Zloupotreba policijskih rotacija godinama unazad nije bila retkost.

Pre godinu dana jedan bahati vozač je po Beogradu vozio sa blinkerom, a o tome se hvalio na društvenim mreodnosno neovlašćeno postavljenim "treptačem". Uz hvaljenje, on je stavljao komentare kako "sa ovim nema gužve po gradu"...

Takođe, pre nekoliko godina je bivši snajperista Danilo T. iz Beograda uhapšen jer se predstavljao kao policajac na Ibarskoj magistrali. On je na svoj "audi Q7" ugradio svetlosnu signalizaciju plavo-crvene boje, pa je na Ibarskoj magistrali i drugim magistralnim putevima zaustavljao učesnike u saobraćaju. Predstavljajući se kao policajac, uzimao je novac za navodno izvršene prekršaje.

vozila-pod-pratnjom-3.jpg
RTS Printscreen 

Inače, "blinkeri" su crveno-plava svetla ugrađena u prednju masku vozila koja se naizmenično pale i gase. Koriste ih automobili pod pratnjom kada moraju da prekrše saboraćajne propise, to jest iskoriste prvenstvo prolaza u odnosu na druge učesnike u saobraćaju.

Prema važećem zakonu, MUP može da dodeli "blinkere" osobama na značajnim državnim funkcijama kojima je ugrožena bezbednost ili im je sa razlogom potreban brz prolazak. Međutim, ovu opremu dosada su neretko zloupotrebljavali biznismeni, estradne ličnosti, poslanici, predsednici opština i direktori, što je zakonom kažnjivo.

Kazne za blinkere su relativno blage, takoreći simbolične.

Ukoliko neko neovlašćeno ugradi blinkere, kazna je od 20 do 40 hiljada dinara. Ne postoji kazna, ne postoje kazneni poeni, niti mera zabrane upravljanja motornim vozilom tako da će blaže proći oni koji imaju blinkere nego radar-detektor u svom vozilu.

(Kurir.rs)