Rodom Vasojevka, otac Crnogorac, deda ratovao s Turcima, rođena u Skoplju, živela i u Beogradu, Zagreb ju je obožavao a cela Jugoslavija jedva čekala da je čuje na televiziji!

milka-babovic.jpg
Youtube Printscreen 

- Za sve one sa crno belim televizorima, Irina Rodnina kliže u crvenom kostimu sa zlatnim škljokicama... - glasila je kultna rečenica koja je obeležavala zimske raspuste našeg detinjstva.

Te reči izgovarala je jedna od najvoljenijih voditeljki Jugoslavije koja je obeležila možda najlepše vreme postojanja države koje odavno više nema.

Od mladih retko ko zna o kome je reč, a starije će sasvim sigurno podsetiti na detinjstvo.

To je naravno jedna-jedina i nikad prevaziđena Milka Babović, kraljica prenosa u umetničkom klizanju koja je svima koji su u to vreme imali crno-bele televizore umela u detalj da dočara šta se dešava na ledu i kako izgledaju najbolje svetske klizačice u svom punom sjaju i raskošnim kostimima sa šljokicama.

Još se pamte reči glumca i neprevaziđenog komičara, pokojnog Ljube Moljca, koji je govorio da bi, kad umre, voleo da ga prenosi čuvena Milka Babović!

Dvostruki aksl

Oni koji malo duže pamte sećaju se Milkinih sjajnih komentara klizačkih takmičenja, kada je gledaocima objašnjavala šta je to "dvostruki aksl", ali i ostale bravure velikih zvezda na ledu.

Milkin život i rekordi: Rodom Vasojevka

Milka Babović rođena je u Skoplju 27. oktobra 1928, u Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca. Bila je jugoslovenska reprezentativka u atletici, novinar i sportski komentator, članica Atletskog kluba Mladost iz Zagreba, a u reprezentaciji Jugoslavije je učestvovala čitavih 15 godina.

Bila je višestruka rekorderka Jugoslaviji u više atletskih disciplina:

tri puta u trčanju na 60 metara od 8,0 do 7,7 sekundi

jednom na 100 metara 12,2 sekunde

osam puta na 80 metara sa preponama os 12,0 do 11,0 sekundi i

jednom u štafeti 4 × 60 metara 29,8 sekundi

Prva na Međunarodnim studentski igrama na 80 metara sa preponama 1953. U Dortmundu i 1957. u Parizu.

milka-babovic.jpg
Youtube Printscreen 

Prvakinja Jugoslavije:

100 metara (1953)

80 metara sa preponama (1953, 1955—58, 1961, 1963)

štafeta 4 × 100 metara (1951—55, 1963, 1965)

štafeta 4 × 200 metara (1963 i 1965)

Ko je bio Milkin muž i da li su imali dece

Novinarstvo je odredilo njen život, a njen suprug Žarko Susić bio je jedan od najuglednijih hrvatskih novinara. Dece nažalost nisu imali i Milka je zbog toga bila jako tužna. Ali je zato imala brojne obožavaoce koji su pratili njeno prenošenje klizačkih takmičenja, kada je komentarisala i haljine klizačica.

U anketi Sportskih novosti iz Zagreba 1953. i 1955. proglašena je najboljom sportistkinjom Jugoslavije. U novinama je sarađivala od 1949 godine. Na zagrebačkoj televiziji jedan je od osnivača sportske redakcije i njen dugogodišnji urednik, a kasnije uspešan sportski komentator.

U dva mandata bila je član Jugoslovenskog olimpijskog komiteta., Izvršnog odbora za fizičku kulturu Hrvatske, višegodišnji predsednik Sekcije sportskih novinara Hrvatske itd.

Godine 1955. predala je predsedniku Jugoslavije Josipu Brozu Titu štafetu u ime naroda Hrvatske.

Preminula je 26. decembra 2020. godine u Zagrebu, u 93. godini, i otišla u legendu. Tri meseca je vodila bitku protiv korone ali nije uspela da je dobije.

Rođena je u Skoplju, školu je pohađala u Sarajevu, živela u Rumi i Beogradu, a studije završila u Zagrebu. Svih se tih sredina na "brdovitom Balkanu" sećala sa setom i uvažavanjem, za svakog ko je na neki način odredio njen život govorila je sa simpatijama. Bolno je doživela raspad bivše države, a tvrdila je da se svagde osećala i oseća dobro.

milka-babovic-2.jpg
Youtube Printscreen 

U jednom od poslednjih razgovora, za beogradske Novosti je rekla:

- Otac mi je bio Crnogorac, majka sremska Nemica, moj deda ratovao je s Turcima, a deda po majci bio je austrougarski oficir u Zagrebu. Svega je tu bilo. Oca su joj ustaše odvele u zarobljeništvo, porodicu oterali i jedino što nije volela bio je nacionalizam i nacionalisti.

- Otvorena sam prema svima, nisam nijedne narodnosti - govorila je Milka.

Umela i da baci pisaću mašinu kad se naljuti

- Znate, kada sam ja počela, gotovo da i nije bilo žena koje su pratile sport. Na mojim prvim putovanjima sa starijim kolegama znali su drugi da me zadirkuju da sam im "pratnja". Ali brzo su me prihvatili - pričala je Milka. Njene kolege opisivale su je kao oštru, ali pravednu šeficu.

- Znala je da baci i pisaću mašinu kada se razljuti - govorile su kolege, sportski novinari koji su s njom radili.

- Možda sam malo na svoju ruku, ali i moj otac je bio takav. Smatrao je da je važno da mnogo čitam, pa sam počela da se družim s knjigama još u ranom detinjstvu. To je bila osnova za novinarstvo - govorila je Milka.

"Smešno mi kad kažu da su više slušali mene nego gledali klizanje"

Za klizanje Milka Babović je govorila da je "najtelevizičniji" sport, i da je zabavlja kad o sebi pročita da je bila "čuvena komentatorka koja je promovisala ovaj sport".

- Posebno mi je smešno kada pročitam da su gledaoci više slušali mene nego gledali klizanje - kaže naša sagovornica.

Kurir.rs/Wikipedia/Youtube/Facebook