NIJE OBRAZOVAN KOJI IMA ŠKOLE, VEĆ ONAJ KOJI IMA OBRAZA! Eksperti o vršnjačkom nasilju: Decu je često sramota da prijave nasilnika
Prema zvaničnim podacima, ove godine prijavljeno je oko 600 slučajeva fizičkog nasilja, pri čemu je dominantno vršnjačko nasilje, svakoga dana bar u dve škole u Srbiji imamo neku vrstu nasilja.
Šta roditelji da urade ako im je dete žrtva nasilja? Šta roditelji čija su deca nasilnici? Šta bi trebalo da uradi škola kao institucija? Na ova i još neka pitanja odgovorile su gošće jutarnjeg programa Ana Dimitrijević, Forum beogradskih gimnazija i Bojana Šlajmer, psiholog.
- Razgovor i reagovanje su najbitniji kao i poverenje u nas i u roditelje - izjavila je Dimitrijević.
- Najgore je ignorisanje i okretanje teze. Ako vam se dete požali, a mi kažemo morate da očvrsnete onda je to ignorisanje. Kažnjavanje i mere, smanjivanje vladanja ocena i disciplinski postupci nisu kompletno rešenje. Rešenje je porodica i stanje u njoj - izjavila je Šlajmer.
Koji su alati i kako stati na put pored opomena, ukora i disciplinskih školskih mera dalja je tema diskutovanja. Mere su pooštrene po pitanju nasilja, ali kako navodi Šlajmer nikada nema pravila kada do nasilja dođe.
Kako je nasilje kompleksna tema potrebno je da ceo tim u školi bude uključen, od direktora i profesora do roditelja.
- Škola često okreće glavu jer, u današnjem vremenu, mnogi bahati moćnici su roditelji i škole se onda plaše da reaguju i same zastrašene - izjavila je Dimitrijević i naglasila važnost toga da se ne prave ustupci i presedani.
- Pristupiti individualno i ne dozvoliti prostor za manipulaciju, jer je škola ipak vaspitna ustanova - izjavila je Šlajmer
- I škole takve i treba da ostanu! Nije to samo obrazovna ustanova. Deca osećaju stigmu. Sramota ih je da kažu, bilo kome ako su žrtve. Neretko se obraćaju nama umesto roditeljima - rekla je Dimitrijević.
Kurir.rs
"VIDE DA SRBIJA NAPREDUJE BRŽE OD NJIH" Predsednik Vučić o napadima iz Zagreba: "Srećan sam što mi nemamo tu vrstu frustracije i kompleksa kako oni imaju prema"