Knjiga nas uvodi u čudesni svet kompjutera, hakovanja, tajni, politike, novca i otvoreno otkriva istine o svom autoru, osnivaču, i jednoj od najintrigantnijih ličnosti današnjice, čoveku koji se ne protivi privatnosti, nego tajnosti institucija koje žele da se zaštite od istine o zlu koje su počinile

BEOGRAD - Tvorac Vikiliksa Džulijan Asanaž je vitez istine, junak našeg doba, jer je obelodanio najviše podataka koje je neko žarko želeo da sakrije, jedan je od zaključaka panel diskusije posvećene knjizi Džulijan Asanž - Neautorizovana biografija.

Na diskusiji u Ateljeu 212 kojoj su učestvovali predstavnici medija Ljiljana Smajlović, Veran Matić i Zoran Panović, reditelj Kokan Mladenović i penzionisani general Aleksandar Dimitrijević zaključeno je da će Asanžovo delo ohrabriti novinare i pojedince, ali i da će nastati nova realnost - da će diplomate postati promišljenije, manje bahate i lične.

Predsednica Udruženja novinara Srbije (UNS) Ljiljana Smajlović ocenila je da je Asanž junak našeg doba, novinar u najboljem smislu reči, jer je došao do informacija koje su neki želeli da sakriju.

"Vest je ono što neko želi da sakrije od nas a ono što nam daju je propaganda", kazala je Smajlović i podsetila da je domaća javnost iz Vikliksa mogla da sazna da SAD nerviraju ruševine od bombardovanja u centru Beograda, što se toga sećamo, kao i da su samo dve osobe iz političkog života Srbije isto govorile i diplomatama i javnosti.

Glavni i odgovrni urednik B92 Veran Matić ocenio je da je jedini problem što Asanž praveći Vikliks nije obezbedio da sajt živi i razvija se i bez njega. Matić je ocenio da se moglo očekivati da će se pojaviti nešto veliko kao Vikiliks s obzirom da nikad nije bilo teže doći do poverljivih podataka. On je dodao da u Srbiji postojanje poverenika za informacije od javnog značaja i zastitu podataka o ličnosti nije olakšalo pristup informacijama.

Prema njegovim rečima, težina objavljivanja informacija se ogleda i u brojnim sporovima koji se vode protiv B92. Glavni i odgovorni urednik Danasa Zoran Panović ocenio je da je odnos politike prema novinarstvu primitivan i da ga što pre treba prevazići.

Mladenović je ocenio da je potrebno da svi budemo Asanž jer tako jedino ima nade za ovu zemlju u kojoj, kako je rekao, nema kulturne elite. Prema njegovim rečima, Asanž je otvorio novu Pandorinu kutiju, onu kojom se diriguje daljinskim upravljčem, izgovorio je istinu, koja se nije svidela nekim "novim bogovima" koji su ga zbog toga gađali munjama.

General Dimitrijević je podsetio na prekretnicu nastalu na Vikiliksu objavljivanjem filma "Koletaralno ubistvo" koji nedovosmileno govori da se mnogo toga događa iza zavese.

Knjiga nas uvodi u čudesni svet kompjutera, hakovanja, tajni, politike, novca i otvoreno otkriva istine o svom autoru, osnivaču, i jednoj od najintrigantnijih ličnosti današnjice, čoveku koji se ne protivi privatnosti, nego tajnosti institucija koje žele da se zaštite od istine o zlu koje su počinile.

Diskusiji, čiji je moderator bio izdavač Uroš Balov, prisustvovali su između ostalih akademik Dobrica Ćosić, bivši savetnik presednika Srbije Mlađan Đorđević, političarka Maja Gojković, vojni analitičari ...