MINISTARKA DANICA GRUJIČIĆ ZA KURIR: Nisam neko ko se boji da javno kaže šta misli! Moje mere nisu populizam, ISKLJUČITI POLITIKU
- Živim i radim onako kao što govorim i za šta se zalažem, ako je to nekome populizam, nemam problem s tim. Ali sve za šta se zalažem sam dokazala da je izvodljivo u svojoj praksi. Često su rešenja jednostavna, potrebno je malo dobre volje i dobre organizacije. Mnogima to deluje kao populizam jer ne mogu da primene ni to malo dobre volje. Imam sjajan tim i verujem u pamet svojih kolega i njihovu energiju da se stvari pokreću i menjaju, kaže u intervjuu za Kurir ministarka zdravlja prof. dr Danica Grujičić, koja je dolaskom u ovaj resor najavila tektonske promene i brojne mere, o kojima za naš list detaljno priča.
Za neke mere potrebne su godine, ali za početak ukidate zakazivanje pregleda samo od 1. do 5. u mesecu.
- Ne mogu da shvatim da je neko dozvolio sve ovo vreme takav sistem. Šta se dešava sa čovekom koji se razboli 6. u mesecu - mora da čeka 25 dana ili da nasumično traži veze do bolnica i tada vam se stvara haos. Građani moraju da imaju, pre svega, dostupno zdravstvo. Cilj je da u toku decembra, a najkasnije početkom januara omogućimo zakazivanje tokom celog meseca.
Iako ste za to da lekari ne rade i u državnoj i u privatnoj ustanovi, oni na to imaju zakonsko pravo.
- Zakon omogućava dopunsko radno vreme i naravno da to treba poštovati. Ali ako gledamo pošteno - da li svi koji koriste to vreme ispunjavaju svoje normative u državnim bolnicama? Primetili smo apsurdnu situaciju - zaposleni koji donose uverenja da imaju pravo na skraćeno radno vreme vrlo uredno rade u popodnevnim satima u privatnim ustanovama. To će biti strogo kontrolisano i sankcionisano. Nisam neko ko se boji da javno kaže ono što misli, to svi znamo. Želim da menjam stvari koje ne funkcionišu. Ne može da bude lista čekanja po godinu dana, a da se pacijentima nudi mogućnosti da mogu odmah da se operišu, ali privatno. Svesna sam ja i visine plata kolega i da žele dodatno da zarade, ali moramo za to pronaći način. Treba isključiti politiku iz ovakvih pitanja i to da li je nekom neko simpatičan ili ne. Ovde se radi o pacijentima - ne smeju da trpe.
Planirate plaćanje usluga u državnim ustanovama. Da li bi to bio neki vid "legalne" državne korupcije - ljudi koji su na listama čekanja godinama, a koji imaju uplaćeno zdravstveno osiguranje, sada će plaćati državi da bi došli do lekara?
- Jedna od ideja za smanjivanje liste čekanja je u razradi s kolegama iz RFZO, a to je da se dopunski rad omogući u matičnim državnim klinikama. Ali to opet podrazumeva da su ispunili radne normative tokom redovnog radnog vremena. Još su rešenja u razradi.
Na listama čekanja operacije su nekima zakazane za 2031. godinu.
- Organizacija zdravstvene zaštite osnovni je problem, kao i to što nisu dovoljno iskorišćeni ni svi potencijali kolega u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, niti resursi koje je država u prethodnom periodu nabavila. Dobra organizacija će omogućiti da se liste čekanja postepeno smanje, a u idealnom slučaju i ukinu. Put pacijenta otkad oseti prve simptome do dijagnostikovanja i lečenja mora biti mnogo lakši i jednostavniji. Svesna sam da moramo rešavati problem gomile nepotrebnih procedura koje građane teraju da satima sede po hodnicima i čekaju neke osnovne stvari i po nekoliko nedelja ili čak i meseci.
Važno pitanje je starosna struktura zaposlenih, penzionisanje i specijalizacije. Za kadrovski plan treba do 10 godina?
- Niko neće biti "oteran" s posla. Nažalost, u pojedinim zdravstvenim ustanovama nema dovoljno lekara određenih specijalnosti, što je i bio razlog da tražimo starosnu strukturu lekarskog i sestrinskog kadra. Neshvatljivo mi je da se do sada nije radilo planski, logično mi da se uradi presek i da se specijalizacije dodeljuju planski, a ne nasumično. Da bi neko postao odličan neurohirurg, kardiohirurg, vaskularni hirurg, potrebno je 15 godina od početka specijalizacije. Zato što smo nasumično radili, zato nam se i dešava da neko od kolega ne može da ode u penziju jer nema ko da ga nasledi.
I za uvođenje porodičnog lekara potrebne su godine?
- U pregovorima sam sa Svetskom bankom o pokretanju pilot-projekta porodičnog lekara. Želim da obiđem svaki dom zdravlja i svaku seosku ambulantu u Srbiji kako bih se uverila u stanje i kako bismo mogli da donesemo najbolje odluke. Cilj je da svaki građanin ima brzo, efikasno i dostupno zdravstvo. Potrebno je vreme.
Doktori i sestre, kao i ostali imaju male plate. Ubrzo će vozač autobusa u Beogradu imati veću platu od lekara.
- Ministar finansija gospodin Mali je već najavio povećanje plata u zdravstvu. Zalagaću se da kolege dobiju veću platu jer su zaslužili, pogotovo medicinske sestre i tehničari. Moramo otvoriti i pitanje nemedicinskog osoblja, bez kog ne možemo da funkcionišemo, pa do vozača, koji često imaju neprihvatljivo male plate.
Najavili ste mandat kontinuiteta s prethodnim ministarstvom. Sve ove ideje i mere to nikako nisu.
- U prethodnom periodu država je mnogo toga uradila za srpsko zdravstvo u pogledu izgradnje bolnica i nabavke opreme, što podržavam i trudiću se da nastavim u tom pravcu. Ali potrebna je i reforma zdravstva po pitanju organizacije, pre svega primarne zdravstvene službe.
Kurir.rs/Jelena S. Spasić
"SRBIJU I NJEN RAZVOJ NE SMEMO DA ZAUSTAVIMO" Oglasio se Vučić i poslao snažnu poruku: "Daću sve od sebe u naredne dve godine..." (VIDEO)