Radna grupa za prevenciju nasilja održala je drugi sastanak kojim je predsedavao ministar prosvete Branko Ružić, koji je naveo da je rok do 19. decembra da se usaglase sve predložene mere.

- Važno je da još jednom naglasim da svi želimo da unapredimo procedure i njihovu primenu u cilju zaštite učenika i zaposlenih u obrazovanju. Drago mi je da su preventivne i korektivne aktivnosti istaknute kao značajne mere - rekao je ministar Ružić.

Najveći broj predloga izmena predložen od članova Radne grupe, prema rečima ministra Ružica, odnosi se, na povećanje broja stručnih saradnika u školama, utvrđivanje odgovornosti roditelja i uvećanje novčane kazne, kao i da brojčana ocena iz vladanja ulazi u prosek, kao i da negativna ocena iz vladanja utiče na ponavljanje razreda, (ulazi u tri nedovoljne ocene).

00:48
VRŠNJAČKO NASILJE SE DOGAĐA SVAKODNEVNO! Stručnjaci imaju eventualno rešenje! Premalo zaposlenik, a prevelika tolerancija na teror Izvor: Kurir televizija

Postoje i značajni predlozi za skraćivanje roka za vaspitno-disciplinski postupak za učenike,kao i suspenzija učenika srednje škole dok traje vaspitno disciplninski postupak, pitanje pojačanog vaspitnog rada, obaveznost stručnog usavršavanja zaposlenih u školama iz oblasti prevencije i sprečavanje nasilja.

Značaj intersektorske saradnje

Nasilje je društveni problem

Prvi čovek srpske prosvete je posebno istakao značaj intersektorske saradnje, kao i potrebu za unapređivanjem načina uspostavljanja i ostvarivanja međusobne saradnje ustanova iz oblasti obrazovanja i vaspitanja, socijalne i dečje zaštite, zdravstva, policije i drugih organa, službi i organizacija. Kako se navodi u saopštenju Ministarstva prosvete, Ružić je zahvalio ministarki za brigu o porodici i demografiju Dariji Kisić, koja je uzela učešće u Radnoj grupi.

- Porodice su primarna kuća koja vaspitava dete i uči ga osnovnim vrednostima. Na školi, društvu je da u tome pomogne - rekla je Kisićeva i naglasila da joj je drago da uzme učešće u radu Radne grupe, jer smatra da je nasilje društveni problem u čijem rešavanju je važno da svi učestvuju i daju doprinos.

Unija Sindikata prosvetnih radnika predložila je da se hitno izmeni i dopuni Pravilnik o kriterijumima i standardima za finansiranje ustanove koja obavlja delatnost osnovnog i srednjeg obrazovanja u delu koji se odnosi na sekretare škola i stručne saradnike.

- Svaka škola treba da ima sekretara, psihologa i pedagoga sa punom normom. Sekretar i stručni saradnik su obavezni članovi Tima za zaštitu. Pedagog i psiholog imaju važnu ulogu u prevenciji nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja. Kako tim za zaštitu sprovodi i prati preventivne mere, a i vrši procenu nivoa nasilja i donosi plan zaštite, rad Tima ne može da bude blagovremen (jer je rok za sastanak 24 sata od momenta saznanja o nasilju) i efektivan ukoliko sekretar, pedagog i psiholog nisu angažovani sa punim radnim vremenom u svakoj ustanovi obrazovanja i vaspitanja - navodi se u saopštenju USPRS.

Njihov predlog je i da se na nivou jedinice lokalne samouprave ili Školske uprave angažuju specijalni pedagozi koji bi pružali dodatnu stručnu pomoć u prevenciji i intervenciji u odgovoru na nasilja, zlostavljanje i zanemarivanje.

Predlažu i jačanje intersektorske saradnje sa centrom za socijalni rad, domom zdravlja i policijom.

07:01
ŽESTOK OKRŠAJ U PROGRAMU UŽIVO! Antić: Krivim pedagoge, psihologe za vršnjačko nasilje! Tišma: Ne prebacujte odgovornost  Izvor: Kurir televizija

USPRS u okviru mera intervencije predlaže izmene i dopune Zakona o osnovama sistema vaspitanja i obrazovanja.

- U delu koji se odnosi na ocenjivanje vladanja učenika. Vladanje učenika od drugog razreda osnovne, do kraja srednje škole treba da se ocenjuje brojčano na kraju i u toku polugodišta. Ocena iz vladanja treba da utiče na opšti uspeh učenika. Ocena iz vladanja nezadovoljavajuće (1) treba da bude neprelazna, što znači da bi učenik ocenjen ocenom iz vladanja nezadovoljavajuće (1) trebalo da ponovi razred - dodaje se u saopštenju USPRS.

Oštrije kazne za roditelje

Unija predlaže i povećanje novčanih kazni za roditelje, ali i svrstavanje upotrebe mobilnog telefona u toku nastave u teže povrede obaveze učenika:

- U Pravilniku o protokolu postupanja u ustanovi u odgovoru na nasilje, zlostavljanje i zanemarivanje treba odrediti i jasno naznačiti posebne procedure postupanja, odnosno, razdvojiti postupke u slučaju nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja kada se dešava između dece ili učenika, zaposlenog i deteta, odnosno učenika, roditelja i deteta, odnosno učenika, roditelja i zaposlenog, učenika i zaposlenog. Takođe, potrebno je razdvojiti postupanje u slučaju kada je učinilac učenik mlađi od 14 godina i u slučaju kad je učenik stariji od 14 godina.

Kurir.rs/ M. B.

Bonus video:

04:34
PROFESORKA IZ TRSTENIKA UKLJUČILA SE UŽIVO U PROGRAM: Plakala sam danima, ja tu decu poštujem! MNOGE KOLEGE ĆUTE, A ISTO SU PROŠLE Izvor: Kurir TV