U Srbiji se godišnje proizvede oko tri miliona tona komunalnog otpada, a reciklira tek 10 odsto. Poboljšanju ove statistike doprineće građani Sremske Mitrovice, koji su počeli da odvajaju kućni otpad putem projekta primarne separacije otpada u domaćinstvima.

separacija-otpada-2-foto-fcb-jkp-komunalije-sremska-mitrovica.jpg
Foto: Facebook/JKP Komunalije Sremska Mitrovica

- Cilj projekta pod nazivom "O-DVA-JA-MO" jeste recikliranje dela otpada koji se stvara u domaćinstvima kako bi se na taj način smanjile količine otpada na deponijama i sa ciljem da se stopa reciklaže povećava u narednom periodu - poručili su za Kurir iz Gradske uprave Sremske Mitrovice.

Projekat se sprovodi uz podršku Ministarstva zaštite životne sredine i uz pomoć EU i Ambasade Švedske. Grad je podelio plave kante građanima kako bi mogli da odvajaju suvi, reciklabilni otpad.

Gradu su donirani plavi i žuti kontejneri, koji su postavljeni u stambenim naseljima, kao i vozilo za sakupljanje odvojenog otpada. Odvajanjem otpada na mestu nastanka omogućava se reciklaža i smanjenje otpada na deponijama.

separacija-otpada-foto-fcb-jkp-komunalije-sremska-mitrovica.jpg
Foto: Facebook/JKP Komunalije Sremska Mitrovica

Na osnovu svojih nadležnosti, Skupština grada Sremska Mitrovica poverila je JKP "Komunalije" delatnost sakupljanja i transporta neopasnog otpada.

Preduzeće je stvorilo uslove za separatno prikupljanje reciklabilnih komponenti iz komunalnog otpada nabavkom i postavljanjem namenskih posuda - kontejnera, odnosno postavljanjem "reciklažnih ostrva" na javnim površinama, i to 32 reciklažna ostrva sa 96 kontejnera za papir, karton i PET ambalažu.

PRVI CENTAR U SRBIJI

Reciklažno dvorište za kabasti otpad

Građani Sremske Mitrovice od aprila 2022. godine sav kabasti otpad mogu da odlažu u osam specijalnih kontejnera u okviru novoformiranog reciklažnog dvorišta.

- Kao prvi centar ove vrste u Srbiji, doprineće zaštiti životne sredine u našoj zajednici i pomoći da se udeo divljih deponija smanji. Reciklažno dvorište je otvoreno u okviru inicijative "Za nula otpada u Sremskoj Mitrovici", koju je pokrenulo lokalno komunalno preduzeće - navode iz gradske uprave.

Realizacijom međunarodnog projekta "Stvaranje društva bez otpada" podeljeno je 7.500 posuda za separaciju PET ambalaže, papira i kartona.

Radi smanjenja biorazgradivog otpada u individualnim domaćinstvima Grada Sremske Mitrovice podeljeno je 1.000 kompostera, koji su u određenoj meri smanjili količinu otpada koji se prikuplja i transportuje na regionalnu deponiju "Srem-Mačva", a s druge strane, iskorišćena su korisna svojstva komposta.

Ovo je, inače, samo još jedna u nizu ekoloških mera koje su sprovodene na teritoriji grada, koji teži da postane "zeleni grad" - grad bez aerozagadenja i bez otpada. Aktivnosti u oblasti i ekologije i zaštite životne sredine preduzima i sprovodi gradska uprava nadležna za poslove zaštite životne sredine Grada Sremska Mitrovica.

*Tekst je objavljen u sklopu projekta koji se sufinansira sredstvima iz budžeta Grada Sremska Mitrovica - Gradska uprava za kulturu i sport. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Kurir.rs