NEOČEKIVANO! Ekonomista izneo podatak koja zemlja ima najjaču ekonomiju NIKO TO NIJE MOGAO DA PRETPOSTAVI, a evo šta čeka SRBIJU
Od juče smo ušli u godinu od koje mnogi strepe. Rat u Ukrajini i dalje traje, a sa njim, osim ljudskih žrtava, dolaze i ekonomske posledice koje rat sa sobom nosi.
Ako se na ovo dodaju dve godine pandemije koronavirusa koje su usporile privredni rast država u celom svetu, ove strepnje bi se teško nazvale neopravdanima. Šta možemo da očekujemo od 2023. godine, govorio je u emisiji Puls Srbije stručnjak za razvoj i incvesticije Mahmud Bušatlija.
- Ako gledate po normama Ujedinjenih nacija, da se komparacije između raznih zemalja vrše kroz kupovnu moć imate sledeću sledeću situaciju: Kad uporedite sedam najrazvijenijih zemalja (G7) sa 8 najkvalitetnijih ekonomija u razvoju, tih osam zemalja imaju oko 24 posto veću kupovnu moć od tih sedam najrazvijenijih - rekao je Bušatlija i dodao:
- Imate još jedan zanimljiv podatak. Svakih sedam meseci konsultantske američke firme rade jednu analizu tako što anketiraju menažere iz ralličitih zemalja o njihovim rezultatima i očekivanjima. I šta mislite koja zemlja u zadnjih nekoliko meseci ima najdinamičniju ekonomiju? Rusija - izjavio je Bušatlija što je dovelo do iznenađenja voditelja.
- Imate od nedavno izjavu predsednika Evropske centralne banke koji otvoreno kaže da skoro deset godina njihove intervencije da se dotera konstantna kriza u Evropi nisu dovoljne i da za to treba još vremena i još novca.Situacija je globalno gledano prilično komplikovana - ocenio je Bušatlija.
Što se tiče Srbije Bušatlija je izrazio uverenje da Srbija u poređenju sa ostalim evropskim zemljama neće proći kroz posebno težak period.
- Što se nas tiče mi imamo dosta iskustva. Snalažljivost je jako važna, mada naravno treba imati znanja da bi se nešto moglo isplanirati na duži rok. Mi možemo biti relativno mirni. Mislim da ćemo mi nešto bolje proći od ostalih država. Ono što nas opterećuje jeste problem diverzifikacije ekonomske razmene.
- Ja bih nekako zagovarao da mi malo diverzifikujemo ekonomske veze sa inostranstvom, jer mi smo sada na 80 posto razmene samo sa Evropskom Unijom. Najviše sa Nemačkom i Italijiom koje najviše trpe posledice uvođenja sankcija Rusiji. Na taj način mi uvozimo njihovu inflaciju - zaključio je Bušatlija.
Kurir.rs
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega