OD KUVARICE I FRIZERKE DO MEDICINSKE SESTRE ZA 6 MESECI! Stručnjaci: Priučeni medicinari iz privatnih škola opasni za pacijente!
Medicinskih sestara, koje su "prečicom" u privatnim medicinskim školama stigle do diplome, ima u skoro svim zdravstvenim ustanovama u Srbiji, upozoravaju iz Udruženja medicinskih sestara, tehničara i babica Srbije (UMSTBS).
Sagovornici "Novosti", iz zdravstvenog sistema, navode da kadrovi koji dođu iz takvih škola, usled hroničnog manjka medicinskih sestara, treba da izvode najsloženije sestrinske intervencije i u primarnoj i u sekundarnoj i u tercijalnoj zdravstvenoj zaštiti. To je, kažu oni, problem od nacionalnog značaja, jer ugrožava zdravlje i bezbednost pacijenata.
Slabe kompetencije srednjeg medicinskog osoblja "stiču" se u privatnim medicinskim školama, jer se u njima ne poštuje plan prekvalifikacije koji podrazumeva da svaki kandidat mora godišnje obavezno da prođe između 20 i 30 časova prakse u zdravstvenim ustanovama. Takođe, treba položiti i 26 predmeta, a obavezno je i 35 nedelja vežbi. Da bi oni mogli da izađu uopšte na ispit, uslov je da odrade tu praksu.
Kod privatnika je, međutim, važna brzina sticanja diplome, a ne znanje, pa se zahtevi odrade po skraćenoj proceduri, a program prekvalifikacija traje svega šest meseci... I onda šansu za brzo sticanje diplome medicinske sestre ili tehničara vide frizeri, obućari, kuvari...
Ove škole su pred zakonom izjednačene sa državnim medicinskim školama u kojima prekvalifikacija traje dve do tri godine i to za one koji vredno uče.
- Ni lekar koji želi da se prekvalifikuje u medicinskog tehničara ne može da završi obuku za šest meseci, a njihova prekvalifikacija traje najmanje godinu dana - kaže Radica Stojanović, doskorašnja direktorka Medicinske škole "Nadežda Petrović" u Zemunu:
- Lekari se na prekvalifikaciju upisuju kao svršeni gimnazijalci i moraju da prođu praksu koju nisu imali na fakultetu, kao što je, na primer, nega bolesnika.
Ona napominje da ova medicinska škola radi i prekvalifikaciju i dokvalifikaciju, ali da za kratko vreme to nije moguće.
- Prekvalifikacija iz nesrodnih škola može potrajati i do tri godine, a kraća procedura koja traje oko šest meseci moguća je samo u slučaju prekvalifikacija iz srodnih struka, na primer iz babice u medicinsku sestru.
Medicinska škola u Zemunu godišnje odškoluje oko 120 medicinskih sestara, a i interesovanje za upis je veliko.
- Ali ne odu svi koji završe odmah da rade, jer jedni nastave dalje da se školuju, drugi napuste struku pošto shvate da to nije za njih, a treći odu u inostranstvo - pojašnjava Stojanovićeva.
U njihovu školu, kaže, redovno dolaze direktori klinika i traže medicinske sestre.
- Svi naši daci prođu sve nastavne baze, Klinički centar, KBC "Bežanijska kosa", VMA... i izađu potpuno osposobljeni za posao.
Stručna javnost upozorava da će nestručni srednji medicinski kadar, ukoliko se nešto brzo ne promeni, u skorijoj budućnosti zauzimati 20 do 30 odsto mesta.
Kurir.rs/Novosti
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega