Maksimalna cena ulja u maloprodaji, zahvaljujući intervenciji iz Robnih rezervi, biće oko 142 dinara po litru, dok će maksimalna cena kilograma šećera iznositi oko 95 dinara

BEOGRAD - U trgovinama širom Srbije već nekoliko dana primetna je nestašica ulja i šećera, a iz Ministarstva spoljne i untrašnje trgovine danas su najavili intervenciju iz Robnih rezervi kako bi se sprečili poremećaji u snabdevanju tržišta tim namirnicama.

Ministarstvo spoljne i unutrašnje trgovine predložiće Vladi Srbije da se iz Robnih rezervi interveniše sa po 5.000 tona ulja i šećara, čime će biti obezbeđeno stabilno snabdevanje tržišta ovim osnovnim životnim namirnicama, rečeno je u ministarstvu.

Maksimalne cena ulja u maloprodaji će, zahvaljujući intervenciji iz robnih rezervi, biti oko 142 dinara po litru, dok će maksimalna cena kilograma šećera iznositi oko 95 dinara.

Ovakva odluka doneta je nakon pojačanih nadzora tržišne inspekcije u maloprodajnim objektima u celoj Srbiji, gde je uočeno da proizvođači isporučuju manje količine ove robe, a da tražnja za njom istovremeno raste.

Ministarstvo spoljne i unutrašnje trgovine nastaviće da prati stanje snabdevenosti tržišta osnovnim životnim namirnicama i u slučaju daljih poremećaja u snabdevanju, ponovo će intervenisati iz robnih rezervi, poručili su iz tog ministarstva.

Prazni rafovi za ulje i šećer stvaraju paniku među potrošacima, kako zbog spremanja zimnice tako i zbog najavljenog poskupljenja, pa se ranijih dana moglo videti kako se ulje i šećer kupuje u većim količinama kada stignu u trgovine.

Beogradski trgovci rekli su da su dobavljači smanjili isporuku tih namirnica koje se vrlo brzo rasprodaju kada stignu u prodavnice. Takođe, trgovci očekuju i "dosta" više cene ulja i šećera.

Gotovo ista situacija je i u Kragujevcu gde u većini malih trgovina nema jestivog ulja, a nestašica je i u velikim trgovinskim lancima.

Trgovci kažu da ulje dobijaju u manjim količinama od dobavljača i da se ono bukvalno odmah i rasproda. Cena ulja u Kragujevcu iznosi od 150 pa čak i do 190 dinara za litar.

U pojedinim kragujevačkim prodavnicama ne može da se kupi ni šećer koji se tamo gde ga ima prodaje po ceni od 100 i više dinara po kilogramu.

Domaćice u Kragujevcu su ogorčene što se svake godine u vreme pripremanja zimnice uvek ponovlja priča sa nestašicom ulja.

Za razliku od Beograda i Kragujevca, u Nišu, prema oceni tržišne inspekcije nema većih nestašica.

Načelnik tržišne inspekcije Nišavskog upravnog okruga Borisav Zlatanović rekao je da su inspektori kontrolisali veće trgovine u Nišu i da nisu uočili povlačenje šećera i jestivog ulja sa zaliha.

"Trgovci trebuju dovoljne količine ovih namirnica, ali proizvođači isporučuju manje količine od trebovanih", kazao je Zlatanović.

On je napomenuo da je nestašica ovih namirnica primorala trgovce da, kada imaju ulje i šećer, ograniče količine koji građani mogu da kupe, u zavisnosti od popunjenosti rafova u trgovini.

Zlatanović očekuje da nestašica bude kratkotrajna i da će verovatno uslediti korekcija cena tih namirnica.

Predsednik Udruženja potrošačca "Forum" Jovan Jovanović rekao je da su nestašice počele onog dana kada je vlada zabranila izvoz pojedinih namirnica.

"Odmah po donošenju odluke vlade ti artikli su nestali iz trgovina. Proizvođači nastoje da veštačkim nestašicama iznude više cene i da ono što su zarađivali izvozom sada zarade na domaćem tržištu", kazao je Jovanović.

Prema njegovim rečima, to je tipično ponašanje monopolista i takve pojave za naše prilike nisu nove.

U mesarama često nema pojedinih vrsta mesa, naveo je Jovanović i dodao da je meso u proseku poskupelo u poslednjih mesec dana za oko 30 odsto.

"Nedavno smo imali goste iz Španije u Nišu koji su nam rekli da je meso kod njih jeftinije", rekao je Jovanović i prokomentarisao to rečima da je "suša i kod nas i tamo" i da je to slab izgovor za ovakvo divljanje cena.

Ministar trgovine Rasim Ljajić izjavio je da nema nikakvih razloga za poskupljenje ulja i šećera i istakao da će biti sprečeni pokušaji špekulacija i stvaranja veštačkih nestašica na tržištu.

"Tržišna inspekcija je od juče krenula sa kontrolama da vidimo da li tih namirnica ima na zalihama u magacinima, da se veštački ne bi stvarale nestašice u očekivanju poskupljenja", kazao je Ljajić na Beogradskom sajmu.

On je naglasio da za poskupljenje šećera i ulja nema nikakvih osnova, s obzirom na to da rod suncokreta nije toliko loš koliko su bile prvobitne procene, a zabranjen je i izvoz suncokreta, soje i šećerne repe.