Srbiji važno da se utvrdi koliko Srba živi u pokrajini, "kako žive, kakva je njihova imovina, nego da se odmah njegovoj nameri pripisuju politički motivi

BEOGRAD - Direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Aleksandar Vulin, koji je pre nekoliko dana najavio da će uskoro biti održan popis da bi se utvrdilo koliko tačno Srba živi u južnoj pokrajini, izrazio je očekivanje da se u to aktivno uključi i međunarodna zajednica.

Vulin kaže da se prenebregava činjenica da je Srbiji važno da se utvrdi koliko Srba živi u pokrajini, "kako žive, kakva je njihova imovina, nego da se odmah njegovoj nameri pripisuju politički motivi".

"Iznad svega moja ideja s popisom jeste da se omogući efikasna distribucija svega onoga što država Srbija odvaja za svoje ljude na Kosovu i Metohiji", dodao je on.

Vulin je rekao i da "bez informacije koliko nas i kako živimo tamo, sa kojim motivom, mi ne možemo efikasno da pomažemo ljudima da žive bolje" i istakao da, naravno, očekuje da se u tu "verifikaciju aktivno uključi i međunarodna zajednica".

On je kazao i da je siguran da međunarodna zajednica može da pronađe svoj interes u saznavanju faktičnog stanja na terenu.

Na pitanje da li bi popis pomogao u rešavanju pitanja imovine, Vulin kaže da je čitav niz stvari tu povezan.
"Imamo više od 33.000 zahteva za naknadu štete ili povratak u posed stambenih jedinica koje su otete, uništene ili ostećene, a pripadaju Srbima", nastavio je Vulin.

"Bilo bi vrlo korisno da znamo da li su ti Srbi živi, gde žive, da znamo da li su možda u tim stanovima ili možda žive kraj njih i gledaju svoju imovinu koju ne mogu da vrate. Ili su možda raseljeni negde u centralnoj Srbiji ili su otišli na drugi kraj planete. Očekujem od međunarodne zajednice da baš u tome pronađe svoj interes i da nađemo zajedničko rešenje kako da dođemo do njega", zaključio je Vulin.

On kaže da želi "saradnju sa međunarodnom zajednicom povodom tog pitanja, kao i povodom svih pitanja".
"To je stvar koju rešavamo u dogovoru i na čitavom prostoru KiM uz pokroviteljstvo međunarodne zajednice. To su podaci koji neće biti svojina jednog naroda, nego će biti svojina čitavog sveta", pojasnio je on.

Što se tiče zloupotreba kosovskog dodatka, Vulin kaže da, kako bi se to izbeglo, "popis je jako dobar mehanizam i dobar početni korak da saznamo gde smo, kako živimo i onda možemo da pomažemo ljudima".