OVO MORATE ZNATI AKO POSTITE: Smrznuta riba može biti puna otrova, a deca i trudnice JEDNU VRSTU obavezno treba da izbegavaju
Bezbednije je kupovati ribu kod domaćih uzgajivača. Uglavnom je dostupna pastrmka iz ribnjaka, proverena je i čista, što je najbitnije, kaže Ana Todorović
Vaskršnji post počinje u ponedeljak i traje do subote 15. aprila, a njegov osnovni zadatak je da vernike telesno i duševno pripremi za praznik Vaskrsenja Hristovog. U vreme posta ne smeju se jesti meso, jaja, sir, mleko i ostala hrana sa životinjskim masnoćama. A riba sme da se jede samo na Blagovesti i na Cveti!
Počinje vaskršnji post
Dosta je ipak onih koji ne poste baš tako čvrsto i samo na vodi, pa se u njihovom tanjiru riba ipak nađe koji put više nego što je crkva propisala. Mi ćemo vam sada izneti nekoliko stavova nutricionista o tome koju ribu jesti i na koji način je treba pripremati bez obzira na to da li je post ili ne.
Srbija je uvezla, recimo, čak 24.000 tone sveže rashlađene i smrznute ribe prošle godine i to najviše iz Španije, Argentine, Norveške, Poljske, Vijetnama, Hrvatske i BiH.
- U današnje vreme, kada ne znamo kakav je način gajenja ribe iz uvoza, a kada znamo da su i mora zagađena, mnogo je bezbednije kupovati ribu kod domaćih uzgajivača. Dostupna je uglavnom pastrmka iz ribnjaka koja je proverena i čista, što je najbitnije! - objašnjava za Kurir nutricionista Ana Todorović:
- Znamo i da je aktuelna priča o zastupljenosti žive u morskim ribama, pogotovo u konzervisanoj kao što je tuna. Uvek je rizično koristiti je puno i često, zato što ta živa ima kancerogeni efekat za organizam ako se unosi puno. Kad su trudnice u pitanju, neka istraživanja kažu da to može da utiče negativno na plod.
Recept
Todorovićeva preporučuje kupovinu pastrmke, šarana, kečige i drugih rečnih riba koje su dostupne kod alasa i u ribarnicama.
- Najzdraviji način pripreme je potapanje u marinadu, koju sačinjavaju maslinovo ulje, limun, peršun, beli luk. Očišćenu ribu treba potopiti u toku noći. Zatim se ona izvuče, zavije u foliju, stavi u vatrostalni sud i ispeče. Bitno je da nije tretirana prženjem i pohovanjem. Bilo bi dobro unositi ribu minimum dva puta nedeljno, ali i menjati vrstu ribe. Najbolje je jesti je uz puno zelenog povrća.
Zagađenje
Živka Vlajković, nutricionista, napominje da je unos ribe važan, ali da bi trebalo da imamo jasnije definisan kvalitet.
- Najveći problem su ti teški metali, koji se mogu naći u pojedinim ribama, najčešće iz mora, odnosno iz zagađenih voda. One nekada mogu biti i bakteriološki neispravne, ali je to retko. Recimo, listerija je opasna i ona može da izazove pobačaj. Dakle ta sumnjiva riba može da bude zagađena i bakteriološki i hemijski. Međutim, upitan je kvalitet i riba iz nekih ribnjaka i Dunava.
M. Branković
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti