OVAKO IZGLEDA KAD SE VOJNICI JNA SRETNU POSLE 45 GODINA: Srbin pronašao Hrvata, Slovenac Makedonca, a evo kako su se našli (FOTO)
BEOGRAD - Da su vojnički dani, ma koliko se tada činili teškima, i prijateljstva koja su tada sklapana možda i najlepša uspomena iz mladosti, svedoči i Fejsbuk grupa koja privlači i okuplja na stotine, ako ne i hiljade nekadašnjih Jugoslovena koji su služili JNA.
Iako se mnogo toga otad promenilo i zajednička zemlja više ne postoji, prijateljstva još traju a uspomene ne blede pa se trenutno na desetine bivših vojnika JNA međusobno traži upravo na toj Fejsbuk grupi, a mnogi su se, kako kažu, našli i posle 45 godina.
Poziv za vojsku donosio je veliku radost i ponos svakoj roditeljskoj kući u Jugoslaviji - čast što ima sina vojnika, stasalog za JNA, značila je da je zdrav i prav, da sutra može da se zaposli i oženi. U Jugoslaviji se tada smatralo da ko nije sposoban za vojsku nije preterano sposoban ni za život.
Na vest da je sin pozvan u vojsku, spremao se ispraćaj u vojsku kojem je ponekad ispod šatre prisustvovalo i nekoliko stotina zvanica jer otac nije žalio da ga dostojno isprati u JNA.
Služenje vojske u SFR Jugoslaviji bila je obaveza svakog punoletnog muškarca, uz retke izuzetke. Vojska SFRJ i danas je jedno od glavnih sećanja na nekadašnju državu.
Primarni cilj je bio da se svaki muškarac obuči sa osnovama rukovanja oružjem, ali i disciplinovanom ponašanju u životu kasnije. Služenje vojnog roka započinjalo je pozivom za vojsku.
Nakon što bi budući vojnik dobio poziv, usledile bi pripreme za ispraćaj vojnika, obično baš na dan odlaska mladića u vojsku. Uz jelo, piće i muziku porodica, kumovi, prijatelji slavili su ovaj čin.
Ko se ne bi oduzeo pozivu do vojnog roka, vojna policija ga je silom privodila.
Dolazak mladog regruta, obično vozom, u kasarnu, značio je početak jednog novog perioda.
Kurir.rs/Facebook/Pronađi drugove iz bivše JNA
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore