Srbija je dobila Protokol o postupanju u školi sa učenicima obolelima od šećerne bolestišto je velika pobeda Kurira koji je pokrenuo ovu inicijatvu! Konačno se stvara sistem i o đacima s dijabetesom brinuće cela škola, ali i pedijatar, što znači da će brojni u njoj ići na obuku, a što podrazumeva i šta da rade ako dete upadne u hiper ili hipoglikemiju (visok nizak nivo glukoze u krvi - GUK).

Protokol predviđa tri nivoa delovanja u školi, a donelo je Ministarstvo zdravlja i Republička stručna komisija za prevenciju i kontrolu šećerne bolesti. Poslat je u Ministarstvo prosvete na mišljenje, posle čega će biti distribuiran u sve osnovne i srednje škole u Srbiji.

- Postupanje u skladu sa ovim protokolom treba da omogući učeniku koji boluje od dijabetesa, pored kontrole bolesti i uzimanja terapije i aktivno učešće u svim školskim aktivnostima, adekvatan odgovor na prve znake zdravstvenih poremećaja u školskoj sredini, prevenciju ozbiljnijih posledica bolesti prepoznavanjem pretećih stanja i brzim delovanjem zaposlenih u obrazovnoj ustanovi - piše u protokolu.

0611-screenshot-20230301144019591.jpg
Foto: Printscreen

Pravo na zdravlje, piše dalje, jedno je od osnovnih prava deteta i njegovo ostvarivanje mora biti omogućeno i tokom boravka deteta u školi.

- Ovim protokolom definisan je pojam bezbednog školskog okruženja za učenike sa dijabetesom u cilju sprečavanja mogućih situacija povećanog rizika po zdravlje i život učenika, kao i utvrđivanja procedura i obaveza svih učesnika (izabranog pedijatra, odnosno pedijatra iz doma zdravlja osnovanog za teritoriju na kojoj se nalazi škola, učitelja, nastavnika, stručnih saradnika, roditelja i drugih učenika koji su u istom odeljenju ili su u kontaktu sa učenikom sa dijabetesom). Cilj svih aktivnosti je stvaranje uslova u kojima bi učenik sa dijabetesom aktivno i punopravno ucestvovao u obrazovnom procesu - piše u protokolu i dodaje:

dijabetes-foto-shutterstock.jpg
Foto: Shutterstock

- Da bi se učenik sa dijabetesom pravilno razvijao, od izuzetne je važnosti dobra regulacija bolesti, što podrazumeva značaj obezbeđivanja adekvatnih uslova za kontrolu GUK, ali i prijatan osećaj prihvaćenosti tokom boravka u školi.

PRVI NIVO DELOVANJA: OSNOVNI PREDUSLOVI

Procedure:

- Roditelji treba da daju potpune informacije o zdravstvenom stanju deteta odeljenskom starešini, odnosno stručnim kolegama

- Stručni saradnici škole treba da obaveste izabranog pedijatra, odnosno pedijatra iz DZ osnovanog za teritoriju na kojoj je škola

- Pedijatar se uključuje u tretman učenika (psihološke, socijalne i edukativne mere), organizuje obuku svih koji mogu doprineti bezbednim uslovima za boravak učenika u školskoj sredini

- Ako zdravstveno stanje učenika zahteva određena ograničenja fizičke aktivnosti, pedijatar će s nastavnikom fizičkog dati predlog za prilagođavanje nastave

- Pedijatar će po završetku osnovnog, odnosno srednjoškolskog obrazovanja vršiti stručno vođenje u vezi s nastavkom školovanja ili izborom profesije deteta, u cilju prevencije komplikacija bolesti, očuvanja zdravlja i postizanja daljih rezultata u skladu s kapacitetima

- Učenik ima pravo da zahteva prilagođavanje tehnologije polaganja ispita prilikom polaganja mature

Ministar prosvete Branko Ružićfoto: Natasa Milenkovic, Shutterstock

DRUGI NOVO DELOVANJA: DNEVNE AKTIVNOSTI U PRAĆENJU UČENIKA, UČESTVUJU SVI ZAPOSLENI U ŠKOLI

Procedure:

- obezbediti adekvatne uslove za GUK merenje, nakon edukacije od pedijatra

- obezbedi uslove za uzimanje obroka po potrebi

- omogućiti korišćenje toaleta po potrebi

- pojačati nadzor nad učenikom tokom pisanja testova i ispita (situacije pojačanog stresa)

- pojačati nadzor učenika tokom fizičke aktivnosti (pre, za vreme i posle časa TK)

- obezbediti odlaganje infektivnog materijala (vatni štapići, lancete, test-trake)

- održavati redovne kontakte sa roditeljima

- održavati redovne kontakte sa stručnim saradnicima škole

TREĆI NIVO DELOVANJA: POSTUPCI U SLUČAJU AKUTNIH KOMPLIKACIJA

A. Hiperglikemija - vrednost GUK (glukoze u krvi) 15 mmol/1 i više

Simptomi i znaci:

- jaka žed

- učestalo mokrenje

- suva koža

- slabija koncentracija

- razdražljivost

- letargija

Često nema izraženih simptoma ili vidljivih znakova, ali izmena volumina od 15 mmol/l ili više zahteva intervenciju!

Kako postupiti:

- ne ostavljati dete bez nadzora

- rehidracija: dete treba da popije 1-2 caše vode (ne soka!)

- kontaktirati pedijatra

- kontaktirati roditelje ev. dogovor o upotrebi insulina

B. Blaga do umerena hipoglikemija - izmerena vrednost GUK ispod 4 mmol/1

Simptomi i znaci:

- osećaj gladi

- drhtanje

- znojenje

- razdražljivost

- bledilo

- ubrzan rad srca

- glavobolja

- ubrzano disanje

- bol u stomaku

- nerazumljiv govor

Često nema simptoma ili vidljivih znakova, ali izmereni GUK od 4 mmol/l ili manje zahteva intervenciju i opisani postupak!

Kako postupiti:

- ne ostavljati dete bez nadzora

- dati detetu 2-3 tablete glukoze u količini koja će obezbediti 15g. jednostavnog (brzodelujućeg) ugljenog hidrata ili ekvivalent u slatkoj hrani (npr. 2-3 kašičice meda/ šećera/džema, čaša voćnog soka)

Posle 10-15 min. ponovo izmeriti nivo GUK

- ako je nivo šećera još nizak, ponovite postupak

- ako se nivo šecera vrati na normalne vrednosti, dati detetu obrok bogat složenim ugljenim hidratima (npr. 30 g. crnog hleba, kolača, testenine)

I kod najmanje sumnje na blagu/umerenu hipoglikemiju; primsniti gore pavedeni postupak u cilju sprečavanja razvoja teške hipoglikemije!

foto: Printscreen

C. Teška hipoglikemija

Simptomi i znaci:

- jaka dezorijentacija

- poremećaji svesti

- nemogućnost gutanja

- grčevi skeletnih mišića

- epileptični napadi

- gubitak svesti

Kako postupiti:

- Ako je učenik izgubio svest, potrebno mu je hitno pružiti prvu pomoć: osloboditi disajne puteve, postaviti ga u bočni položaj i pozvati hitnu pomoć i roditelje

- Primena injekcije glukagona u školi u slučaju teške hipoglikemije: Škola treba da razmotri i mogućnost pojave hitne situacije teške hipoglikemije kada učenik treba da dobije injekciju glukagona. Primena injekcije je jednostavna i može se primeniti u hitnim situacijama od strane odgovarajuće obučene osobe, čak i ako nije zdravstveni radnik. Edukaciju o upotrebi vrši izabrani pedijatar, odnosno pedijatar iz DZ osnovanog za teritoriju na kojoj se nalazi škola

Husein Memić, ministra turizma i omladine, čije je dete obolelo od dijabetesa i koji je dao nemerljiv doprinos inicijatvi Kurira time što je za naš list bez ustezanja govori o mukama ove dece i njihovih roditelja, pa i tome da na crno kupuje senzore, kaže da je ovo najbolja vest koju je čuo od kako je došao na mesto ministra.

husein-memic-foto-ministarstvo-turizma-i-omladine-5.jpg
Foto: Ministarstvo turizma i omladine

- Sada je sve lakše, zahvaljujuci Kuriru koji je pokrenuo ovu temu nismo više usamljeni, naš glas se čuje, i konačno postoji velika nada da se izborimo za sve što je našoj deci potrebno kako bi normalno funkcionisala. Protokol je još jedna potvrda da sistem postoji i veliko hvala ministarki zdravlja Danici Grujičić, kao i kolegi ministru prosvete Branku Ružicu na istrajnosti i želji da pomognu - ističe za Kurir Memić i dodaje:

dr-danica-grujicic-ispovest-foto--nemanja-nikolic-8.jpg
Foto: Nemanja Nikolić

- Za ovo kratko vreme javilo na stotinu roditelja koji sa zabrinutošću prate ishod naše zajednicke borbe. Oformili smo privatnu grupu i u planu je formiranje udruženja roditelja za brigu o deci sa dijabetesom kroz koje ćemo koordinirati dalje aktivnosti. Dobro je što uvodimo protokole u škole, jednako su nam bitni protokoli i u vrtićima, kao i pravo na izbor kada su senzori i pumpe u pitanju. Protokol u školama mora obavezati školu da ima sprej glukagon koga trenutno nemamo u Srbiji. Ovo je jedna od stvari koje ćemo zajedno sa svim udruženjima i uz pomoć države rešavati.

Kurir.rs/Jelena S. Spasić