Nije me brinulo da li ću poginuti... Bitno mi je bilo da budem na pravoj strani, a 1999. borio sam se na strani istine, na strani naroda koji je branio svoje. Kosovo i Metohija, to je zemlja koja pripada Srbiji! Danas bih uradio isto, rame uz rame sa hrabrim srpskim vojnicima.

Ovim rečima počeo je krajem 2018. godine intervju Albert Andijev, Rus koji je kao dobrovoljac branio tadašnju SR Jugoslaviju tokom NATO agresije od albanskih terorista.

Andijev je preminuo je na današnji dan 2021. godine od posledica korona virusa. Razgovor sa njim vodila sam 2018. godine, nažalost deo materijala nije uspeo da stane u broj karaktera kojima sam bila ograničena, ali sam se potrudila da prenesem iskrenu emociju ovog čoveka prema srpskom narodu na KiM.

rus1.jpg
Privatna Arhiva 

Sedeli smo u kafiću blizu redakcije, razgovor je trajao satima. Nikada neću zaboraviti knedle koje sam gutala i suze koje sam pokušavala da zadržim zbog težine njegove priče. BIo je to čovek koji je voleo Srbiju i za koju je bio spreman i život da da.

Bio je raspoređen kao snajperista u 549. motorizovanoj brigadi. Njegovo herojstvo ogleda se, pored ostalog, u tome što je, kada ga je teroristički snajper pogodio u desno oko, nastavio da puca. U ratu je izgubio oko, ranjen je u ruku i ratni je vojni invalid 100 odsto.

rus-u-mladosti.jpg
Privatna Arhiva 

- Tog 5. maja kod Suve Reke pogođen sam u oko... Munjevito sam razmišljao. Snajper sam prebacio na drugo rame, jezikom sam obrisao nišan od krvi i nastavio da pucam. Osetio sam da gubim svest, nekako sam se podigao i tada sam dobio i drugi metak u ruku. Bio sam svestan da ako ostanem da sedim, više neću moći da se podignem. Saborci su me brzo stavili na šatorska krila i odneli u pozadinu, iz jednog auta u drugi, pa do bolnice - pričao je Andijev.

rus2.jpg
Privatna Arhiva 

Prvobitno je lečen u Kliničkom centru u Prištini, gde su o njemu vodile računa i žene iz Kola srpskih sestara. Izašao je bez dopusta lekara i pošao na položaj, ali je naišao na saborce iz jedinice, koji su ga odveli u Beograd na VMA, na lečenje.

- I lekari su bili deo odbrane ove zemlje, vraćali su nas borce u život. Nisam mogao da ležim u krevetu dok se moji bore. Ginulo se... Pronalazili smo tela poginulih saboraca. Bilo je teško. Borci su plakali, jer niko nije od gvožđa. I ja sam plakao krišom. Bilo je i onih kojima nismo videli suze, ali bolje suze nego suvi plač. Takvog čoveka si morao da zagrliš, bili smo jedni drugima podrška. Na ratištu se ne pobeđuje samo raketama, minama, granatama i mecima, dobra reč mnogo vredi - rekao je on tada u intervjuu za Kurir.

Andijev je zaključuo da je heroj onaj koji je svojoj zemlji dao sve, pa i život.

- Vojnici su tokom rata odlazili u crkve i svetinje. Molili smo se. To nam je davalo snagu, duhovni mir. Ako imaš taj mir u sebi, jači si. Najteže mi je palo naređenje da se povlačimo, nikome ne želim da doživi poraz bez poraza - rekao je tada Andijev

Nakon rata je ostao da živi u Srbiji, oženio se i dobio sina.

albertandijevgrafit.jpg
Suzana Trajković 

Bista ruskog dobrovoljca Alberta Andijeva, koji se u vreme NATO agresije borio u redovima Vojske Jugoslavije na Kosovu i Metohiji, otkrivena je prošle godine na Centralnom groblju u Beogradu. U Vlasoticnu na Nešićevom keju osvanuo je i mural sa likom ruskog heroja.

Kurir.rs/ M. B.

Bonus video:

00:33
NAJTEŽE MI JE PALO NAREĐENJE DA SE POVLAČIMO: Preminuli ruski junak Albert otkrio za Kurir zbog čega je došao da se bori na KiM Izvor: Kurir TV