ŽENE U SRBIJI NE PRIJAVLJUJU NASILJE ZBOG SRAMOTE I STRAHA OD NASILNIKA: Istraživanja pokazala da najviše veruju porodici
Ne smemo dozvoliti da ostanu bez adekvatne ekonomske i psihosocijalne podrške, istakla je Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti
Žene u Srbiji ne prijavljuju nasilje jer se plaše nasilnika, ali i zato što ih je sramota. Često nemaju gde da odu, boje se da će biti odbačene od svoje okoline. Ovo su samo neki od razloga nedovoljnog prijavljivanja nasilja u porodici, koje je juče predstavila Institucija poverenika za zaštitu ravnopravnosti i UNDP.
Istraživanje je rađeno na uzorku od 1.004 žene i pokazalo je da trećina žena smatra bi im pomoglo da se ohrabre da prijave nasilje razumevanje i podrška okoline. Na drugom mestu našla se podrška institucija, za koju se opredelilo 27% ispitanica, ali i finansijska podrška, koja im je vrlo bitna. Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti, rekla je da žene u Srbiji dominantno ne opravdavaju nasilje u porodici, ali smatraju da problem nasilja prvo treba rešavati u okviru porodice.
- Mi kao društvo moramo stvoriti klimu u kojoj biti žrtva nasilja ne nosi sa sobom stigmu, osudu i naknadnu viktimizaciju, već podrazumeva podršku svih, od najbližih do društva u celini. Ne smemo dozvoliti da žene koje su preživele nasilje ostanu bez adekvatne ekonomske i psihosocijalne podrške, zato sve institucije iz sistema zaštite od nasilja moraju imati veći stepen saradnje.
Za efikasno sprečavanje rodno zasnovanog nasilja i nasilja u porodici od presudnog značaja je pravovremeno prepoznavanje, otkrivanje i prijava nasilja - poručila je Jankovićeva.
Žene najviše veruju, kako je pokazalo istraživanje, svojim bližnjima. Ako bi bile žrtve nasilja u porodici, najveći broj žena (38%) prvo bi se obratio članovima porodice. Policiji bi se obratilo 28%, dok bi od prijatelja pomoć tražilo 9% ispitanica. Skoro svaka deseta učesnica u istraživanju, njih 8%, rekla je da se u slučaju doživljenog nasilja u porodici ne bi nikome obratila. Za 73% žena situacija u kojoj žena doživi teške fizičke povrede opravdan je razlog da se nasilje prijavi. Za drugu najčešću situaciju kada je opravdano prijaviti nasilje ispitanice (njih 64%) navodile su nasilje koje se dešava prema deci. U uzorku čak postoji i tri odsto žena koje kažu da ni u jednom slučaju nije opravdano da žena prijavi nasilje.
Predstavljenju rezultata istraživanja o uzrocima nedovoljnog prijavljivanja nasilja u porodici prisustvovali su Maja Popović ministarka pravde, Jakup Beriš, stalni predstavnik UNDP-a u Srbiji i Dunja Mijatović, komesarka za ljudska prava Saveta Evrope.
Suzana Trajković
Bonus video
PONOSAN SAM NA SRBIJU KOJU NIKO NE MOŽE DA ZAUSTAVI: Vučić se oglasio iz Zemun Polja - Dve firme htele da odustanu od radova zbog hajke, ali sam ih vratio!