"NEMCI SU BOMBARDOVALI BEOGRAD ZBOG LIČNE OSVETE!" Istoričari podsetili na današnji dan: Svima smeta Srbija jer je neutralna
Na današnji dan pre 82 godine, nacistička Nemačka bombardovala je Beograd.
Prestonica je napadnuta bez objave rata, a nemački avioni su ispuštali bombe u više talasa.
Napadu je neposredno prethodilo nekoliko dramatičnih dana – potpisivanje Trojnog pakta, puč oficira i 27-martovske demonstracije zbog čega je Adolf Hitler naredio odmazdu.
Povodom sećanja na šesti april, ali i detalja oko bombardovanja, gosti "Pulsa Srbije" su istoričari Nebojša Damnjanović i profesor Miloje Pršić.
Damjanović je prvo spomenuo motive za napad Beograda.
- Tada je to bilo očigledno, a sada još više. U suštini, tada je nemačka kontrolisala najveći deo Evrope, a Jugoslavija je dopsela u jako nezgodnu situaciju. Zemlja koja je bila naš saveznik u Prvom svetskom ratu, ali ujedno i precenjena u krugovima jugoslovenskih oružanih snaga, postupila je sramno kada je kapitulirala pred Nemcima. Francuska i Britanija su jače i moćnije od nacističke Nemačke, a blizu dva miliona francuskih vojnika je podiglo ruke. Upravo to je imalo neizrečivo veliku reakciju na vrhovima jugloslovenske vojske.
Pršić je rekao da je Evropa nespremno dočekala rat i da je malo ko mogao da se suprostavi Hitleru.
- Povod za napad je bila stvar njegove sujete i lične osvete. Naime, gotovo je Evropa ušla u rat. Evropa nije reagovala na napade Hitler kao saveznica i potpisnica da će učestvovati u ratovima. Evropa se branila po strategiji i taktici iz Prvog svetskog rata. Računali su da će biti defanzivan rat, pa su iskopavali i pravili odbranu na određenim linijama. Nemačka je za to vreme gradila ofanzivnu strategiju i ofanzivan rat. Malo koja strana je mogla da im se suprostavi - započeo je Prišić, pa nastavio:
- Jugoslavija. Svaki agresor koji osvaja neke prostore, ne voli da mu neki deo teritorije stoji nedefinisan. Današnja situacija, svima smeta Srbija jer je neutralna, a sve države su u NATO paktu i okrenute su protiv ruske federacije. Elem, nakon 1934. godine, nakon atentata na kralja Aleksandra, situacija u Jugoslaviji je katastrofalna. Broj jedan, agresivni seperatizmi u Sloveniji, i posebno u Hrvatskoj. Unutrašnja situacija u Jugoslaviji je bila jako nepovoljna i Hrvati to maestralno koriste i zahtevaju Banovinu hrvatske.
Kurir.rs
VUČIĆ RAME UZ RAME SA SVETSKIM LIDERIMA: Predsednik na Samitu Evropske političke zajednice o ozbiljnim izazovima i sukobima sa kojima se suočava ceo svet (FOTO)