LEKARI UPOZORAVAJU: Čuvajte se OVIH PARAZITA u prirodi da ne postanete INVALIDI! Deca i psi POSEBNO ugroženi, evo kako se sačuvati
S dolaskom lepog vremena i zbog boravka u prirodi veće su šanse da vas ujede krpelj! Zato budite na oprezu, ukoliko se već suočite sa ujedom ove napasti, nemojte ga ignorisati jer može doći i do invaliditeta, upozoravaju stručnjaci za Kurir!
Nakon snega i kiše stiže nam toplije vreme, vegetacija se budi, što dovodi i do najezde ovih krvopija. Sagovornici Kurira apeluju da, ukoliko dođete u situaciju da vas ubode krpelj, obratite pažnju na simptome lajmske bolesti. U mnogim parkovima u kojima borave i igraju se mala deca, ali i psi, trava još nije pokošena, stoga ukoliko u narednom periodu planirate boravak u prirodi, budite posebno oprezni.
Dr Radmila Šehić, specijalista opšte medicine, kaže da krpelji mogu biti prenosioci raznih bolesti, ali najčešće prenose bakteriju koja izaziva lajmsku bolest.
- Krpelj je parazit koji se nalazi, naročito početkom proleća, u travi, parkovima, šumama, i napada životinje i ljude. Nije svaki zaražen bakterijom koja izaziva lajmsku bolest, ali mora se voditi računa i proveriti svaki ubod - objašnjava dr Šehić.
Ona dodaje da nakon boravka u prirodi treba prekontrolisati kožu, a krpelja eliminisati ukoliko je uočljiv.
- Mesto uboda pre vađenja krpelja ne treba mazati alkoholom i benzinom, već pincetom uhvatiti krpelja za rilicu i okrenuti ga suprotno od kazaljke na satu. Bitno je da to mesto nakon vađenja bude praćeno. Ukoliko se u roku od nekoliko dana pojavi crvenilo, to može biti znak da je krpelj bio zaražen - navodi sagovornica Kurira.
Dr Šehić naglašava da problem može nastati ukoliko se to ne prijavi lekaru, dodajući da ne treba ignorisati ni temperaturu koja se može javiti nakon mesec dana.
- Ako i to bude zanemareno i tretirano na svoju ruku, može se desiti da prođe i nekoliko godina i da dođe do simptomatologije naročito neuroloških oboljenja, oštećenja nerava, centralnog nervnog sistema, a sve to može da se iskomplikuje i ta osoba je kandidat za invaliditet! - ističe dr Šehić.
Epidemiolog Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd dr Sonja Giljača kaže za Kurir da je važno da se lajmska bolest adekvatno leči.
- Prvi simptomi se mogu javiti i nakon 30 dana, u vidu crvenila, bolova u zglobovima, povišene temperature, i to je prvi stadijum lajmske bolesti. Ukoliko lečenje izostane, može doći do manifestacije drugog stadijuma bolesti - ukočenosti vrata, privremene paralize mišića lica, vrtoglavice i nepravilnog rada srca. U slučaju da je i to propušteno, posle 10 meseci ili više godina može doći do trajnog oštećenja nervnog sistema i to je treći stadijum, a na kraju dolazi do invalidnosti - upozorava dr Giljača.
Kurir.rs/ Mina Branković
Bonus video:
PONOSAN SAM NA SRBIJU KOJU NIKO NE MOŽE DA ZAUSTAVI: Vučić se oglasio iz Zemun Polja - Dve firme htele da odustanu od radova zbog hajke, ali sam ih vratio!