GODIŠNJICA BOMBARDOVANJA AMBASADE KINE U BEOGRADU: Odata počast kineskim novinarima ubijenim u NATO bombardovanju
BEOGRAD - Danas se navršava 24 godine od kada je Ambasada Kine u Beogradu pogođena tokom NATO bombardovanja tadašnje Savezne republike Jugoslavije, a poginulo je ;troje kineskih novinara.
U NATO napadu na tadašnju zgradu Ambasade Kine su 7. maja 1999. godine poginuli dopisnici lista "Guangming žibao" Džu Jing i Su Sinhgu, i novinarka agencije "Sinhua" Šao Junhuan, podsetilo je Udruženje novinara Srbije (UNS).
Ambasada je pogođena sa tri projektila: južni deo zgrade pogodile su dve rakete - jedna poslednji sprat, a druga prizemlje, a treći projektil srušio je prizemlje i podrum zapadnog dela zdanja u Novom Beogradu.
U napadu je ranjeno najmanje 20 ljudi.
Zvaničnici NATO i SAD su izrazili žaljenje, navodeći da je Ambasada bombardovana greškom zbog "zastarelih mapa".
Na mestu bombardovanja Ambasade Kine je ;2009. godine postavljena spomen-ploča i umesto te grade je izgrađen Kineski kulturni centar.
Ubijenim novinarima će u 9 sati predstavnici UNS-a, Ambasade Kine i druge zvanice odati počast polaganjem venaca na mestu gde je bila srušena zgrade Ambasade, u Ulici Trešnjinog cveta u Novom Beogradu.
Dopisnicima agencije Sinhua i lista "Guangming žibao" Šao Junhuan, Su Sinhgu i Džuu Jingu, koji su ubijeni u NATO bombardovanju zgrade kineske ambasade u Beogradu na današnji dan 1999. godine, odata je danas počast polaganjem venaca na mestu stradanja.
Vence su položili kineska ambasadorka Čen Bo, predstavnici Udruženja novinara Srbije (UNS) i ministar sporta Zoran Gajić, ispred Kineskog kulturnog centra gde je nekad bila ambasada Kine.
Ambasadorka Kine u Beogradu Čen Bo rekla je da odavanje počasti stradalim kineskim novinarima odražava težnju za mirom i međunarodnom pravdom, preneo je UNS.
"Zajedničko sećanje na njih odražava ne samo koliko mi negujemo naše tradicionalno prijateljstvo već i naše težnje za mirom, nezavisnom politikom i međunarodnom pravdom", dodala je ona.
Prema njenim rečima u današnjoj međunarodnoj situaciji potrebno je pridržavanje principa povelje Ujedinjenih nacija i međunarodnog prava, a još potrebnije zajedničko suprotstavljanje hegemonizmu.
Član Uprave UNS-a i predsednik Društva novinara Vojvodine Predrag Rava rekao je da su kineski novinari ubijeni radeći svoj posao, ali ne na frontu, kao i da "bombardovanje kineske ambasade nije bilo slučajno jer su u pitanju tri precizna projektila".
"Sećaćemo ih se i narednih godina jer svaki zločin koji prođe nakžnjeno šalje lošu poruku i vodi ka novim nesporazumima i ratovima", istakao je Rava.
Spomen-ploča postavljena je 2009. godine na mestu bombardovanja kineske ambasade.
Kurir.rs/Beta
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega