Nevreme i jaka kiša koji su pogodili Srbiju u sredu veče napravili su probleme u nekim delovima zemlje, poplavljene su ulice, kuće, automobili...

U Novom Sadu spasioci su izvlačili građane iz duboke vode na ulicama, u Zrenjaninu poplavljeni podrumi, posebno je teško bilo u Koceljevi, pa je, kako je rekao predsednik opštine Dušan Ilinčić, proglašena vanredna situacija na području šest naselja: Koceljeva, Svileuva, Batalage, Družetić, Subotica i Ljutice.

Opasnost od daljih poplava i uprkos prestanku padavina postoji jer je u Hrvatskoj i BiH palo preko 200 litara kiše po kvadratnom metru, onoliko koliko je palo 2014, kada je poplavljen Obrenovac, i Sava je nabujala, a njene pritoke poput Une su, što se kaže, udarile od brega do brega. Stručnjaci kažu da sva ta voda mora nekuda da ode, a Sava protiče kroz Srbiju. Narednih dana rašće kod nas vodostaji, verovatno neće plaviti, ali...

rhmz-upozorenje.jpg
Printscreen/ RHMZ 

Prof. dr Vladimir Đurđević, klimatolog, kaže da, prema trenutnim prognozama, ne deluje da ćemo imati neke ozbiljnije poplave kao one 2014. godine, međutim, oprez je potreban:

vladimir-djurdjevic.jpg
Printscreen/RTS 

- Sada nismo u situaciji koja je ekstremno kritična, ali RHMZ i sektor za vanredne situacije treba da prate situaciju s vodostajima. Opreznost treba da postoji jer su bile velike akumulacije padavina u Hrvatskoj i u BiH, tačnije, celim slivom Save su bile velike padavine. Ta voda nekuda mora da ode, proći će kroz Savu, koja protiče delom kroz Srbiju i u jednom trenutku ćemo imati viši vodostaj i u nekim mestima će to biti preko granica redovnih odbrana od poplava.

Kaže da su ove količine padavina u maju uobičajene, ali da je jun inače u Srbiji mesec s najvećom količinom padavina.

- Poslednjih godina se primećuje da se zbog promene klime taj maksimum padavina premešta iz juna u maj. Planeta je toplija za jedan stepen i zato u vazduhu imamo u proseku sedam odsto više vodene pare - ističe Đurđević i dodaje da je potrebno unaprediti sistem odbrane od poplava i unaprediti sistem gradskih odvodnih kanala za kišnicu, da ne bismo svako malo imali poplavljene ulice.

Prof. dr Jugoslav Nikolić, direktor RHMZ, za Kurir kaže da se prati situacija na Savi:

asdasdas.jpg
Zorana Jevtić, Printscreen/RTS 

- Vrh talasa na Savi kod Šapca biće 21. maja, pri vodostaju 435 cm iznad granice redovne odbrane od poplava, ali daleko ispod vanredne odbrane od poplava. Na Kolubari sa pritokama u toku je talas bez većih problema i već kreće u opadanje. U Novom Sadu smo imali primer urbanih poplava, kada infrastruktura nije mogla da prihvati intenzivne padavine u kratkom roku.

Dejan Vladiković, hidrolog, kaže da za sada nema opasnosti od klizišta:

dejan-vladikovic.jpg
Kurir TV 

- Klizišta nastaju kad je vlažnost takva da nema konzistentnosti zemljišta, a toga sada nema, pa ni u Koceljevi, gde je najteže. Što se useva tiče, posle blage zime ljudi su se žalili na manjak padavina, pa ni ova količina neće praviti enormnu štetu.

Suzana Trajković

Bonus video

01:43
POPLAVE GUTAJU ULICE NOVOG SADA: Policija izbavljala ljude iz vode! Spašene dve porodilje i na vreme prebačene do obližnje bolnice Izvor: Kurir TV