Premijerka Srbije Ana Brnabić razgovarala je danas s norveškim stručnjacima za postatraumatski stres koji su preneli iskustva te zemlje posle tragičnog događaja na ostrvu Utoja 2011. godine, kada je ubijeno 69 osoba, većinom mladih.

beta2t8gfdqady.jpg
Beta/Peđa Vučković 

Predstavnici Norveškog centra za studije nasilja i traumatskog stresa (NKVTS) i Centra Utoja rekli su da je posle masovnih ubistava u Srbiji neophodno obezbediti dovoljno vremena za oporavak porodicama nastradalih učenika i kreirati timove stručnjaka različitih profila koji će im pružiti punu psihološku i svaku drugu vrstu podrške, saopštila je vlada Srbije. Norveška je, posle tragičnog događaja na ostrvu Utoja, osmislila modele programa za rad multidisciplinarnih timova sa mladima i to u prepoznavanju ugroženih, praćenju njihovog zdravstvenog stanja i njihov dugoročni psiho-socijani oporavak.

beta7nvzxnplj2.jpg
Beta/Peđa Vučković 

Brnabić je rekla da tragedije, poput one koja se dogodila 3. maja u OŠ "Vladislav Ribnikar", zauvek menjaju čitavu zemlju i iziskuju adekvatan odgovor i punu podršku porodicama nastradalih jer celo društvo prolazi kroz stresan period.

Ona je rekla da je država spremna da učini sve što je potrebno da pomogne porodicama, učenicima i nastavnicima te škole, uz poštovanje mišljenja i u dogovoru sa Savetom roditelja škole i porodicama nastradale dece.

beta9he65nwx89.jpg
Beta/Peđa Vučković 

Tim eksperata, koji čine članovi Utoja centra, Norveškog univerziteta za nauku i tehnologiju iz Trondhajma - NTNU i Centra za studije o nasilju i post-traumatski stres – NKVTS, razgovarali su ranije sa članovima Saveta roditelja Osnovne škole "Vladislav Ribnikar" i psihijatrima i psiholozima sa Instituta za mentalno zdravlje.

Oni su prisustvovali i sastanku Radne grupe za mentalno zdravlje i podršku mladima, kojom predsedava premijerka a u planu je i poseta mestima gde se desilo drugo masovno ubistvo u opštinama Mladenovac i Smederevo.

(Kurir.rs/Beta)