38 ŽENA KOJE SU IMALE RAK DOJKE RODILO 48 ZDRAVE DECE: Zamrzavanje reproduktivnog materijala nada za roditeljstvo
Ispratili smo 38 pacijentkinja koje su imale rak dojke, a potom zatrudnele. Rođeno je 48 zdrave dece jer su neke rađale i po dva puta. Velika većina njih začela je spontano, iako su neke imale zamrznute jajne ćelije, dok su četiri zatrudnele transferom embriona. To je rezultat dvogodišnjeg rada naše Ambulante za onkofertilitet u okviru Odeljenja za suportivnu onkologiju, kaže u intervjuu za Kurir prim. dr sc. med. dr Snežana Šušnjar, specijalista interne medicine, medikalni onkolog, viši naučni saradnik Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije (IORS).
Sada je zamrzavanje reproduktivnog materijala omogućeno o trošku RFZO. Zamrzavanje mora da se radi pre primene hemioterapije.
Kriterijumi za zamrzavanje zasnovani su na vodiču Evropskog udruženja internističkih onkologa, te se žene do 40. godine života i muškarci do 50. mogu podvrgnuti proceduri dobijanja jajnih ćelija, odnosno spermatozoida. Uslov za zamrzavanje je i predstojeća primena hemioterapije, koja oštećuje funkciju jajnika i povećava rizik od neplodnosti i rane menopauze, odnosno deluje toksično na testis i stvaranje spermatozoida, kao i da u postojećoj zajednici nemaju dece ili zamrznute embrione / jajne ćelije / spermatozoide.
Koji karcinomi dolaze u obzir kod ove procedure?
Praktično svi maligniteti dolaze u obzir ako se dijagnostikuju u ranoj fazi bolesti i ako predstoji hemioterapija. I pacijenti ispunjavaju ostale kriterijume. Najučestaliji malignitet kod mladih žena je karicnom dojke, a kod muškaraca testisa, pa sledi rak debelog creva.
Šta tačno podrazumeva dijagnostikovanje u ranoj fazi bolesti?
Da se bolest nije proširila van regije u kojoj je tumor nastao. Kada se odstrani tumor i regionalni limfni čvorovi, pacijent nema aktivnu bolest, ali ima rizik za povratak raka, što može značiti pojavu metastaza u udaljenim organima - jetri, plućima, kostima ili drugim organima, a što skraćuje dužinu života. Zato je važno da se i pre zamrzavanja materijala i kasnije, pre transfera embriona, potvrdi da se maligna bolest nije proširila.
Mora li da postoji i projekcija o preostalim godinama života?
Postoje kalkulatori rizika za povratak bolesti ili smrtni ishod, a odluku da li će iskoristiti svoj zamrznuti materijal u budućnosti ili spontano zatrudneti donosi pacijentkinja u dogovoru sa partnerom. Pre donošenja odluke partneri treba da budu obavešteni o rizicima za povratak maligniteta koji može da ograniči dužinu života žene ili muškarca, tako da postoji izvestan rizik da dete vaspitava jedan roditelj. Maligne bolesti, kao što je rak dojke, u velikom procentu su izlečive, ali uvek postoji manji ili veći rizik od povratka bolesti, što je određeno faktorima rizika prisutnim u trenutku postavljanja dijagnoze.
Kada tačno može da se uđe u proces VTO?
Spermatozoidi uzeti pre hemioterapije mogu da se koriste bez vremenskog ograničenja, tokom i posle lečenja tumora. Ali žene mogu da uđu u proces VTO nakon završetka lečenja ranog stadijuma bolesti, a kada će to biti, zavisi od vrste tumora, vrste terapije date za lečenje ili prevenciju povratka maligne bolesti, životne dobi osobe i drugih faktora. Rak dojke je najučestaliji malignitet u mlađih žena i postojala je bojazan da bi trudnoća mogla dodatno da pogorša ishod lečenja. Danas imamo jake dokaze da nije tako, uključujući i pacijentkinje koje su imale tzv. hormon zavisne tumore (pozitivni receptori za estrogen i progesteron). Takođe, nema podataka da procedure u sklopu BMPO povećavaju rizik od povratka raka dojke.
Pacijentkinje sa hormon zavisnim tumorima dojke primaju hormonsku terapiju godinama posle operacije, te zato neke ulaze u godine kada više ne mogu da zatrudne. Mogu li da prekinu s terapijom da bi zatrudnele?
- Najveći broj pacijentkinja s rakom dojke imaju upravo hormon zavisne tumore, a dugogodišnja antiestrogena terapija osnovna je terapija koja smanjuje rizik za povratak bolesti. Važno je da se uzima onoliko dugo koliko je to navedeno u vodičima za lečenje raka dojke. Ali veliki broj žena suočava se s tim da na kraju dugogodišnjeg lečenja ulazi u godine kad je trudnoća nemoguća. Međutim, prvi rezultati studije „Positive“ (respektabilni naučni časopis NEJM 2023; 388:1645-56) pokazali su da privremeni prekid hormonske terapije zarad trudnoće, a koja se nastavlja nakon porođaja i perioda dojenja, ne utiče na kratkoročni rizik za povratak raka dojke. U planu je dalje praćenje, koje će nam dati odgovor da li je i u dužem periodu praćenja ova strategija bezbedna. I IORS učestvuje u studiji, imamo dve žene koje su rodile dva zdrava dečačića nakon prekida hormonske terapije - jedan ima više od dve godine, a drugi godinu i po dana.
J. S. Spasić
"SRBIJU I NJEN RAZVOJ NE SMEMO DA ZAUSTAVIMO" Oglasio se Vučić i poslao snažnu poruku: "Daću sve od sebe u naredne dve godine..." (VIDEO)