TRI GODINE OD OBEĆANJA MINISTARSTVO PRAVDE OVO NIJE OMOGUĆILO: Dužnike niko ne obaveštava šta izvršitelji kače na E-tablu suda!
Građani Srbije ne dobijaju obaveštenja u vidu SMS poruke ili imejla da je na elektronskoj oglasnoj tabli suda postavljeno rešenje ili zaključak o izvršenju koje je protiv njih pokrenuto, iako je Ministarstvo pravde tu opciju obećavalo još pre tri godine!
Ovo stvara dodatan problem s obzirom na to da se građani Srbije masovno žale da ne dobijaju rešenja o izvršenju, te da za dug saznaju tek nakon što krene da im se odbija od plate, a ova opcija mnogima bi značila, jer bi imali pravo na pravni lek, koji u većini slučajeva propuste upravo zbog neuredne dostave, o čemu je Kurir pisao prethodnih dana.
Ministarstvo pravde je 20. januara 2020. saopštilo da je počela s radom elektronska oglasna tabla suda - E-tabla, gde građani i pravna lica mogu da pronađu sva pismena iz izvršnog postupka koja im nisu uspešno uručena lično od strane suda ili javnog izvršitelja.
- U narednim fazama će imati mogućnost da uz prethodnu registraciju dobiju informacije i putem elektronske pošte ili SMS poruke kad se na oglasnoj tabli istakne dokument koji se odnosi na njih - saopšteno je tada. Međutim, ni posle tri godine ova mogućnost nije dostupna! U Ministarstvu pravde kažu da još uvek nemaju tehničkih mogućnosti za to.
- Za takva unapređenja je potrebna registracija korisnika pouzdanim tehničkim sredstvom za identifikaciju u skladu s posebnim propisima i dodatne tehničke izmene same aplikacije E-tabla. Ministarstvo pravde je iniciralo i odgovarajuće zakonodavne izmene u cilju proširenja pristupa podacima u predmetima elektronskim putem za sva ovlašćena lica - naveli su za Kurir.
Oni su negirali navode advokatice Jelene Pavlović da elektronske oglasne table sudova ne postoje i da u aplikaciju E-sud sami javni izvršitelji bez suda unose predmete i ističu ih na oglasnu tablu, te da sami izdaju i potvrdu da je pismeno bilo na oglasnoj tabli, što je ona ocenila kao nezakonito.
- Nije tačno da elektronske oglasne table ne rade, niti je tačno da uopšte ima više elektronskih oglasnih tabli kad se govori o izvršnom postupku. Što se tiče navoda u vezi sa aplikacijom E-sud, nije tačno da je trenutno uopšte koriste javni izvršitelji - istakli su u ministarstvu i dodali:
- Javni izvršitelji (ako sud nije isključivo nadležan za izvršenje) sudu dostavljaju kroz aplikaciju skenirano pismeno koje nisu uspeli dostaviti licu, a uz koje prilažu i dokaze o neuspelim pokušajima dostave. Svu ovu dokumentaciju korisnik E-table u sudu proverava i tek nakon sudske provere može se odobriti isticanje (objava) na elektronskoj oglasnoj tabli. Ukoliko dokazi o neuspelim dostavama nisu odgovarajući, predmet će biti vraćen javnom izvršitelju, dakle neće biti istaknut na E-tabli i neće teći rokovi za učesnike u postupku kojima se to pismeno dostavljalo.
Dodaju da građani na internet stranici E-table mogu proveriti da li postoje istaknuta pismena u izvršnom postupku koja se odnose na njih, dok u pojedinačnom sudu mogu proveriti da li se neko rešenje odranije odnosilo na njih.
Kurir.rs/ Mina Branković
Bonus video:
ZELENSKI ODBIO DA POTPIŠE TRAMPOVU PONUDU: „Taj dokument nije spreman, ne štiti Ukrajinu“! Poljski premijer uputio HITAN apel Evropljanima (VIDEO)