NA SABOR U GUČI DOŠLI KINEZI IZ VUHANA I POREZNICI: Prvi udaraju po rakiji, drugi pozatvarali šatre i lokale! OPŠTI HAOS OD JUTROS
Drugi dan Sabora trubača u Guči počeo je tradicionalnom trubačkom budilicom, posle koje je održano takmičenje u narodnom višeboju.
Međutim, festivalsko raspoloženje nekima su pokvarili poreznici koji su došli u inspekcijski nadzor ugostitelja. Posle kontrole, poreska inspekcija zatvorila je više ugostiteljskih lokala i šatri u Guči, na 62. Saboru trubača, zbog neizdavanja fiskalnih računa, što je izazvalo nezadovoljstvo ugostitelja.
Biće na gubitku
Oni navode da zakup šatre na Saboru trubača košta 700.000 dinara, a za komunalne troškove vode i struje za tri dana moraju da izdvoje još 220.000 dinara. Prema rečima ugostitelja čije su šatre zatvorene, troškove sada ne mogu da nadoknade i biće na gubitku.
Inače, 62. Sabor trubača u Guči, od ove godine Guča festival, otvoren je u petak intoniranjem himne "Sa Ovčara i Kablara" i pucnjem iz prangija.
Nakon pozdravne reči zdravičara i ovogodišnjeg domaćina, sportiste Željka Tanaskovića, prolomili su zvuci trube Dragačevom, koji neguje najstariju manifestaciju posvećenu trubi u svetu.Domaćin ovogodišnjeg sabora se otvorio sa novčanicom od 100 evra, kojom je zakitio trubače ispod saborske zastave.
U razgovoru s trubačima saznajemo da ovo nije dobar predznak, jer kažu kako prođu kod spomenika trubaču, pod barjakom, takvu će zaradu svojim kućama doneti iz Dragačeva.
- Pamtimo i bolje dane, kad su evri prštali na sve strane, al' šta da se radi, nadamo se da će večeras pod šatrama biti bolje - rekli su nam trubači.
Raspevani Kinezi
Na otvaranju sabora zatekli smo raspevane goste iz daleke Kine, iz grada Vuhana.
- Za ovaj festival sam čuo od poslovnih partnera iz Srbije, rekli su mi da ako želim da upoznam Srbiju, moram posetiti Guču i Sabor trubača. Zato sam ove godine došao sa suprugom i još dvoje saradnika iz Engleske. Oduševljen sam atmosferom i ljudima, svi su tako topli i neposredni. Hrana vam je izvrsna, a rakija piće bez premca, kakvo dosad nisam pio. Ostaćemo u Guči tri dana, ništa nećemo propustiti - rekao je Cui Tinjung, biznismen iz Vuhana.
Naš sagovornik kaže da u milionskoj zemlji kakva je Kina ne postoji festival koji pronosi samo ime jednog instrumenta, kao što je Dragačevo. Očekuje da će se sa suprugom Fan Jing Li i prijateljima dobro zabaviti.
Organizatori trubačke fešte tokom vikenda očekuju i do 100.000 posetilaca sa svih strana sveta.
U toku dana biće održani kocerati beogradskog kulturno-umetničkog društava "Branko Krsmanović" i trubačkih orkestara iz Poljske i Italije.
U večernjim satima najavljeni su kocerti trubačkih orkestara Bojana Krstića, Elvisa Bajramovića, Dragana Pavlovića, Marka Trnavca, Dejana Lazarevića, Saše Krstića i Bojana Ristića.
Finalno takmičenje 17 trubačkih orkestara zakazano je u nedelju, poslednjeg dana Sabora trubača u Guči.
Kurir.rs/D.Č./Beta
"SRBIJU I NJEN RAZVOJ NE SMEMO DA ZAUSTAVIMO" Oglasio se Vučić i poslao snažnu poruku: "Daću sve od sebe u naredne dve godine..." (VIDEO)