Klinika za neurologiju i Klinika za psihijatriju danas predstavljaju rasadnik i hram znanja, veština, pomoći, napretka, obuke, spoznaja, usavršavanja, invencije, razvoja, razumevanja i pažnje za lekare, studente, specijalizante, istraživače, naučnike, profesore i akademike. Još važnije ove dve naše klinike su mesto lečenja, nege, empatije i utehe za pacijente i njihove porodice, naglasili su prof. dr Dragoslav Sokić i prof. dr Milan Latas, direktori ove dve klinike Univerzitetskog kliničkog centra Srbije (UKCS), koje su danas svečano proslavile 100 godina postojanja.

img-9700.jpg
Petar Aleksić 

Prof. Laza Stanojević, koji je specijalizirao neurologiju kod nobelovca Julijusa Vagnera fon Jaurega, pa bio u Kvin skveru u Londonu, nakon čega su mu otvorena vrata čitave Evrope, na poziv prof. dr Milana Jovanovića Batuta u Beogradu pre jednog veka osniva katedru za neuropsihijatriju.

- Prvo predavanje održao je 10. oktobra 1923, i to je dan otkako se računa da postoji neuropsihijatrija na Medicinskom fakultetu u Beogradu i uopšte u Beogradu. A klinika za neuropsihijatriju, to jest duševne i živčane bolesti, tog vremena je bila rasadnik - cela neurologija bivše Jugoslavije, osim slovenačke, potekla je na njoj - rekao je za Kurir televiziju prof. Sokić, koji je danas na čelu Klinike za neurologiju UKCS, i dodao da je u proteklih 100 godina bilo i gorih dana nego što čovek može da zamisli da će ih biti ubuduće - rat, razne reforme, svega, a da je siguran da će u narednih sto godina imati samo dobrobit i napredak.

foto: Petar Aleksić

Sećanje dekana Davidovića na jedan ispit na slavnoj klinici

"Sanjao sam da te nemam" i devetka

Prof. dr Lazar Davidović, dekan Medicinskog fakulteta u Beogradu, istakao je da su ove dve klinike odavno prepoznatljive ne samo u našem regionu već i znatno šire.

- U Srbiji, nažalost, nema mnogo zdravstvenih visokoškolskih, a tako i naučnih ustanova koje se mogu pohvaliti stogodišnjim postojanjem. A Klinika za neurologiju, odnosno Klinika za psihijatriju su sve to. Dakle, vrhunske, zdravstvene, edukativne i naučne ustanove, koje su su tokom stogodišnjeg postojanja iznedrile brojne vrhunske stručnjake, među njima i tri člana SANU - Vladimira Vujića, Jovana Ristića i Vladimira Kostića - kazao je prof. Davidović.

Profesor je izneo i anegdotu sa svog polaganja neuropsihijatrije 1982. kod prof. Levića.

- Neurologiju sam spremio odlično, psihijatriju baš ne. Pitanje koje bi svi studenti koji bar malo znaju psihijatriju poželeli - psihoanaliza sna. Ja ni reči. Pokušao je da mi pomogne, bez efekta. Na kraju: "Pa znate li vi neku priču, događaj iz života, pesmu?". Setim se koncerta Bijelog dugmeta iz '77. kod Hajdučke česme i odrecitujem prve dve strofe "Sanjao sam da te nemam". On se nasmejao i dao mi jednu apsolutno nezasluženu devetku. Hvala mu na tome i nadam se da odozgo sluša ovo što sada govorim - s osmehom je kazao Davidović.

Za prvih sto godina, istakao je prof Latas, koji je na čelu Klinike za psihijatriju UKCS, psihijatrija se, naravno, puno promenila.

- Psihijatrija je znatno napredovala, imamo lekove koji dovode do znatnog poboljšanja, uklanjanja simptoma i boljeg i zdravijeg načina života sa minimalnim neželjenim efektima, a razvijala se i psihoterapija. Važna su i istraživanja i naučni rad, u smislu novih tehnologija, veštačke inteligencije - kazao je prof. Latas za Kurir televiziju i očekuje da će narednih sto godina biti lakše.

VELIKI JUBILEJ HRAMA ZNANJA I RASADNIKA LEKARA I AKADEMIKA! Vek postojanja Klinike za neurologiju i Klinike za psihijatriju! Autor: Petar Aleksić

Od danas, navela je ministarka zdravlja prof. dr Danica Grujičić, mi vekovima počinjemo da brojimo tradiciju razvoja ove dve klinike, kao i da treba imati na umu neraskidivost prošlosti, sadašnjosti i budućnosti, odnosno istinu da sa nama ništa ne počinje, niti se sa nama išta završava.

- Svi smo samo delići u veku srpske medicine, sudbine ove države i naroda, kojima kao lekari služimo. Ostaje nam samo da se nadamo da se ni mi nećemo postideti kada budemo prebrojavali svoje decenije rada, talenta i onoga što smo mi napravili, pred ovom dvojicom, trojicom ili desetoricom izvanrednih ljudi i lekara, kao i pred mlađima čije lekarsko putovanje tek počinje - istakla je prof. dr Grujičić, koja je i govorila o istoriji psihijatrijskih bolnica u Srbiji.

foto: Petar Aleksić

Prof. dr Jovica Milovanović

Pokretači inovacija

- Tokom proteklih godina obe klinike su pokretači inovacija i značajnih istraživanja u potrazi za unapređenjem znanja o ljudskom mozgu i umu i savremenim načinima lečenja, ali ne zaboravljajući osnovni postulat saosećanja i brige za pacijenta. Ovaj trenutak nam potvrđuje da prošlost i budućnost neurologije i psihijatrije leže u interdisciplinarnoj saradnji gde se medicina, psihologija i društvene nauke spajaju kako bi pružile holistički pristup lečenju obolele duše i tela. Brojevi kažu da tokom samo jedne godine kolege neurolozi i kolege psihijatri obave po 2.000 konsultativnih pregleda pacijenata koji se bolnički leče u drugim klinikama UKC. Ovaj trenutak nam potvrđuje da prošlost i budućnost neurologije i psihijatrije leže u interdisciplinarnoj saradnji - rekao je prof. dr Jovica Milovanović, zamenik direktorka UKCS.

- Sledeće godine obeležavamo cela dva veka otkako je na tadašnjim padinama Vračara sagrađena čuvena Doktorova kula, koja će u vreme kneza Mihaila Obrenovića postati i prva psihijatrijska bolnica na Balkanu i okosnica sadašnjeg UKCS. U vreme kada bolnica za "sa uma sišavše" počinje da prima pacijente, prvi srpski neurolog ima tek 10 godina, a 20 godina kasnije taj dečak iz Šapca, koji je izučio velike škole u inostranstvu, postaje prvi lekar opšte državne bolnice u Beogradu, utemeljivač neurologije, psihijatrije i gerijatrije u Srbiji. Iste godine piše i svoju najpoznatiju pripovetku "Sve će to narod pozlatiti". U jedva četiri decenije života dr Laze Lazarevića stali su put od rodnog Šapca do Beograda i Berlina, tri rata, dva fakulteta, ženidba Poleksijom i četvoro dece, 77 naučnih radova, opservacija gotovo trećine hospitalizovanih duševnih bolesnika ondašnje Srbije, devet objavljenih i osam nedovršenih pripovedaka - kazala je Grujičićeva i dodala:

- U godini kada dr Laza Lazarević počinje već da poboleva od tuberkuloze, jedan drugi Laza, iz Sombora, dolazi na svet. Prof. dr Laza Stanojević, jedna od pionira psihijatrije u Srbiji i osnivač prve univerzitetske neuropsihijatrijske ustanove u našoj zemlji, koja se, s obzirom na razvoj medicine, razdvojila na Kliniku za neurologiju i Kliniku za psihijatriju, koje su sada deo UKCS.

Kurir.rs/J. S. S.