"HRIŠĆANSTVO JE BILO SOCIJALNI FENOMEN FEMINIZMA" Teolog obrazložio tradiciju preuzimanja slave: Kakav je status žena u tome?
Krenula je sezona slava, vreme darivanja, druženja i okretanja porodici i dragim ljudima. Srpska pravoslavna crkva obeležava danas praznik posvećen Kozmi i Damjanu, u narodu poznat kao Vračevi ili Vrači.
Vekovima se krsna slava prenosila sa oca na sina, a taj običaj i danas je prisutan kod nas.
Sveti arhijerejski sabor je još 1985. godine, doneo odluku, da "kad se sin odvoji u posebno domaćinstvo, pogotovo kad se oženi, dužan je da proslavlja krsno ime, bez obzira na to što ga otac slavi u starom domu“.
A ovu temu približio je i gost "Pulsa Srbije" na Kurir televiziji, Nebojša Lazić, teolog.
Prvo je pričao o stavovima crkve, kao i to da li i žena može da preuzme slavu i kako to ide:
- Crkva svoja učenja i znanja temelji na Svetom pismu, u jevanđeju, poslanici Galatima, apostol kaže da više nema tu Jevrejina ni Grka, nema roba ni gospodara, nema muškog roda ni ženskog, jer ste vi svi jedno u Hristu Isusu. Ako se vodimo tom analogijom, onda je jasno da žensko može da preuzme slavu. Mogu reći da je Hrićšanstvo bilo socijalni fenomen feminizma, gde se ženi daje poseban značaj. Bogorodica takođe ima poseban značaj, ona je šira od nebesa, ona koja je spojila nebo i zemlju. Tom analogijom je jasno da žena slavi i preuzme slavu ukoliko nema muških potomaka.
Kurir.rs
Bonus video:
"SRBIJU I NJEN RAZVOJ NE SMEMO DA ZAUSTAVIMO" Oglasio se Vučić i poslao snažnu poruku: "Daću sve od sebe u naredne dve godine..." (VIDEO)