Sećanje na krfsku epopeju
BEOGRAD - Komemorativnim svečanostima danas i sutra na Krfu i ostrvu Vido biće obeležena 96. godišnjica iskrcavanja srpske vojske na ta grčka ostrva, u znak sećanja na oko 250.000 stradalih civila i pripadnika srpske vojske.
U saopštenju Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike je najavljeno da će komemorativnim ceremonijama prisustvovati zvaničnici Srbije i Grčke.
Pored ceremonija odavanja državnih i vojnih počasti biće izvedeni i kraći umetnički programi u izvođenju najboljih đaka Šabačke, Pančevačke, Smederevske, Čačanske, Lazarevačke i gimnazije Vladičinog Hana, koji učestvuju u nagradnom studijskom putovanju koje za cilj ima obilazak srpskih vojnih memorijala u Grčkoj.
Pomenu i komemorativnim svečanostima prisustvovaće i predstavnici više srpskih udruženja opredeljenih za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije.
Delegaciju Srbije predvodiće državni sekretar Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike Negovan Stanković, a u ceremoniji će učestvovati predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije.
Delegaciji Srbije na ostrvima Krf i Vido pridružiće se i ambasador Srbije u Grčkoj Dragan Županjevac i generalni konzul Srbije u Solunu sa saradnicima.
I ove godine o trošku Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike, komemorativnim manifestacijama na Krfu i Vidu prisustvovaće 150 najboljih učenika Šabačke, Pančevačke, Smederevske, Čačanske, Lazarevačke, kao i gimnazije Vladičin Han, i kadeta Vojne akademije i studenata Kriminalističko-policijske akademije u pratnji svojih predavača.
Oni će tokom sedmodnevnog studijskog putovanja obići više srpskih vojnih memorijala poput Srpskog vojnog groblja u Solunu, savezničkog memorijala u Polikastru i svih šest srpskih vojnih memorijala na ostrvima Krf i Vido.
Cilj studijskog putovanja je upoznavanje sa periodom Prvog svetskog rata, obogaćivanje saznanja o tom razdoblju i obimu stradanja, kao i poimanje svog besmisla oružanih sukoba kao istorijskih fenomena.
Posle neuspelog pokušaja da se srpska vojska povlači dolinom Vardara, a zbog prodora bugarske armije i presecanja komunikacija te izostanka planiranog prodora saveznika iz Soluna u susret srpskoj vojsci, Vrhovna komanda je 24. novembra 1915. odlučila da se trupe povuku preko Crne Gore i Albanije na Jadransko primorje.
Posle više od mesec dana teških marševa po najtežem vremenu i bespuću, srpska vojska se prikupila kod Skadra, Drača i Valone odakle se povukla na Krf na kojem se do aprila našlo 151.828 vojnika, u Bizerti oko 13.000 vojnika, a na Korzici i u Francuskoj njih oko 5.000. Načelnik Vrhovne komande general Petar Bojović na Krf je stigao među poslednjim ešalonima 5. aprila 1916. godine.
Krfska epopeja predstavlja jedan od najtragičnijih i najsudbonosnijih perioda novije nacionalne istorije. U pitanju je razdoblje velikog stradanja civilnog stanovništva i pripadnika oružanih snaga koji su, iscrpljeni dugotrajnim marševima kroz Kosovo i Metohiju i Albaniju, spas potražili na grčkim jonskim ostrvima Krf i Vido, navedeno je u saopštenju.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore