Još jedan leskovački gastronomski brend dobio je rešenje o registraciji oznake geografskog porekla, jer je ljutenica, posle leskovačkog roštilja, roštilj mesa, ajvara i sprže, postala peti zaštićeni autohtoni prehrambeni proizvod.

Direktor Privredne komore za Jablanički i Pčinjski okrug Goran Jović kaže da ovaj događaj spada u istoriju Leskovca.

- Posle skoro dve godine dobili smo novi brend. Mi smo jedina privredna komora u Srbiji koja se bavi očuvanjem kulturnog nasleđa gastronomije, što ćemo nastaviti da radimo ubuduće. Drago mi je što su to shvatili i proizvođači, kao i ljudi koji su nam dali punu podršku. Ljutenica je 85. zaštićeni proizvod na nivou Srbije, završeno je tek pola posla, cilj je da se taj proizvod zaštiti i na međunarodnom nivou, kao što je to urađeno sa ajvarom - rekao je Jović.

1695310014-ajvardomacicafotorina3.jpg
RINA 

Agroekonomista Branisalav Gulan smatra da će ovo pomoći daljem razvoju povrtarske proizvodnje.

- Očekujem da će ovo doneti veću proizvodnju, preradu i veći plasman na tržištu u inostranstvu. Povećaće se proizvodnja povrća u zemlji, uz bolji plasman i marketing. Proizvodi poput paprike, ajvara i ljutenice su više traženi nego sto proizvodimo.

screenshot-1.jpg
Kurir Televizija 

Ovu vest sa radošću su dočekali u poljoprivrednom gazdinstvu Petrović iz sela Igroš, koji su nam objasnili kako izgleda proizvodnja ovog specijaliteta.

- Bavimo se organskom proizvodnjom ljutenice, nismo znali za ovu novost. Drago nam je, očekujemo da će nam ovo doneti veću prodaju i da možemo da proširimo tržište i van Srbije. Ljutenica je slična ajvaru, ali nešto ljućeg ukusa, najveća razlika u tome što ljutenica može da se sprema od termički neobrađene paprike. Pored paprike u ljutenicu se stavlja ljuta papričica, beli luk, paradajz, peršun.Dobra je za imunitet naročito u zimskim danima.

Kurir.rs/ D.B.

Bonus video:

01:33
DA LI ZIMNICA POSTAJE LUKSUZ? Goran Đaković: Cene na pijaci su za potrošače visoke, a za proizvođače realne Izvor: kurir televizija