Baka Petrica Bjelica (98) iz Kraljeva napravila je neobičan rekord tako što je za godinu i po dana napisala 3.500 pesama, a pisala je 20 pesama dnevno. Nedavno je, za neobično dostignuće u ovoj starosnoj dobi, dobila i priznanje „Iskorak“ Festivala stvaralaštva starijih „Zlatno doba“.

- To je moj najveći uspeh i kruna mog pesničkog stvaralaštva, jer sam do sada napisala 11.000 pesama. Pišem na različite teme, pišem ono šta osećam toga dana i tako, sve šta mi dođe, a inspiracija sama naiđe. Napišem samo jednu reč i za tili čas pesma je gotova, za nekih dva minuta, kaže baka Petrica.

petrica-bjelica-2.jpg
Foto: Kurir/J.S.

Petrica, inače, i u desetoj deceniji života čita bez naočara, ali kada treba da pročita stihove koje je sama zapisala sitnim slovima i krasnopisom, onda koristi lupu. Osim pesama, piše i aforizme, a jedna od njenih najnovijih pesama nosi naziv: „Ja, od 98 godina“.

- Do ovih punih godina, dosta sam naučila, i lepo i ružnog, i veselog i tužnog. A sada ću vam reći, kako da idete sreći. Prvo, pametni budite i vredno sve radite, aktivni da postanete, za život da stvarate. Kulturni da budete, druge da poštujete. Svoje škole završite, da vi drugim sudite, koji nevaljalo rade, a najviše se krade. Uvek istinu kažite, i nikad ne lažite, deo je stihova iz ove pesme.

Za dugovečnost, kako ova baka koja ima dvoje dece, četvoro unučadi i tri praunuka kaže, potrebno je zdravo se hraniti, a njen ritual ishrane isti je već godinama - jede kuvane supe sa pilećim leđima. Još kuva sama, dok sin ide u nabavku namirnica. Da bi doživeli stotu ovo su njeni saveti:

baka-petrica-3.jpg
Foto: Kurir/J.S.

- Što čuješ, ne čuješ, što vidiš, ne vidiš, jer nema potrebe za raspravom ili svađom među ljudima. Ne ogovaj nikoga i zlo ne želi nikome, svakome želi dobro. Takođe, treba biti pametan da sebe ubediš da ne vredi da se sekiraš, jer ako nešto ne možeš da promeniš, nema svrhe sekirati se, zaključuje baka Petrica.

Inače, priznanje koje je ova Kraljevčanka dobila - „Iskorak“, ustanovljeno je u okviru XV Festivala „Zlatno doba 2017“ sa ciljem predstavljanja pojedinaca u „zlatnom životnom dobu“ koji svojim aktivnostima, životnim stilom, postignućima transformišu stereotipe o starosti i starenju i utiču na pozitivnu promenu tradicionalne kulture starenja.

Kurir.rs/J.S.