SNIMATELJI SU U RATU NOSILI I PUŠKU I KAMERU DA BI ZABELEŽILI VAŽNE DOGAĐAJE: Snimljeno 2.300 filmova i serija različitog žanra
Majka i otac ispraćaju sina jedinca u rat. Vojnik kroz prozor vagona grli dete, privio ga čvrsto... Ljubi ga, nešto mu priča, a oči pune suza!
- Srce moje, sine moj - dovikuje druga majka dok voz lagano kreće na Kosovo i Metohiju.
Uz pisak lokomotive udaljava se od stanice, ostavljajući roditeljska lica ukvašena suzama.
Veoma su potresne te scene iz filma "Voz", koji je nastao noć uoči NATO agresije u martu 1999. godine. U tim vagonima, kojim su od Beograda do Prištine putovali vojnici da brane otadžbinu, bio je i snimatelj "Zastava filma" Mirko Lukanović.
Beležio je emotivne trenutke, a te ljudske sudbine uz klepet šina u celinu je uokvirio reditelj Goran Kostić i ostvarenje je potom ovenčano mnogim vrednim nagradama.
To je samo jedan od 2.300 filmova i serija različitih žanrova, kratkometražnih, dugometražnih, dokumentarnih, igranih, koje je proizveo Vojnofilmski centar "Zastava film" Uprave za odnose s javnošću Ministarstva odbrane.
- Naši snimatelji i reditelji su često tokom ratnih dešavanja bili u prilici da u jednoj ruci drže pušku, a u drugoj kameru. Oni su s našim vojnicima išli po rovovima, često su rizikovali i sopstvenu bezbednost i život da bi snimili neke važne scene i događaje. Tako je nastao i film "Voz" - priča nam direktor "Zastava filma" pukovnik Goran Ikonić, koji je inače i producent i direktor "Zastava filma":
- Tako su, recimo, snimili kako se pod ruševinama otkriva čovek i spasava u Prizrenu nakon bombardovanja, pa snimci iz Niša, kada smo bili bombardovani kasetnim bombama... U tim trenucima se vidi narod kako beži, vidimo ranjene, poginule. To je jedan težak period, ali i taj period predstavlja deo našeg stvaralaštva.
Vojnofilmski centar "Zastava film" je obeležio 75 godina. Dočekao nas je pukovnik Ikonić. U vitrinama nagrade i priznanja, ima ih više od 200. Jedna od najznačajnijih su tri Zlatna sunca, koje su dobili na festivalu vojničkog filma u Francuskoj, a tu su i Zlatni i Srebrni vitez s festivala u Moskvi. Izložene su i stare kamere, jedna čak za podvodno snimanje.
Sala za projekcije urađena je šezdesetih godina i veruje se da je i doživotni predsednik SFRJ Josip Broz Tito tu gledao filmove. Sala je autentična, krase je stare bioskopske drvene stolice presvučene kožom, još u ono vreme.
Ustanova u arhivu čuva više od 30.000 rolni filmske trake. Unutra je hladno, ali prva koju smo uočili je rolna druge epizode kultne serije "Vojnici". U kartoteci se čuvaju biografije filmova od 1949. godine, od prvog do poslednjeg.
- "Zastava film" je formiran 14. novembra 1948, a pre dve godine smo ustanovili i slavu Sveti Vrači. Te godine formirana je ustanova, što je u stvari nastavak prekinutog kontinuiteta vojne kinematografije započete još 1916. pri obaveštajnoj upravi glavnog štaba srpske vojske - objašnjava pukovnik i pokazuje priznanje "Kapetan Miša Anastasijević" i Sretenjski orden trećeg stepena, koji su 2019. godine dobili od predsednika Aleksandra Vučića.
Ove godine uručena im je i statueta Slobode na festivalu Sofest u Sopotu, gde su se predstavili s filmom "OFLAG XII-B", a jedan od njihovih najnagrađivanijih filmova je "Vojničke ljubavi zauvek" reditelja Željka Mirkovića iz 2023, koji je osvojio već 18 nagrada, poslednju pre mesec dana na festivalu Frida u Parizu. Hodnike ove ustanove krase i brojne fotografije sa snimanja, fotografije na kojima su reditelji, scenaristi, zaposleni. Tu su čak i stari montažni stolovi, a čuva se i kamera iz 1949. godine.
- Kroz našu filmsku kuću prošla su najveća imena srpske kinematografije. U planu je rimejk serije "Vojnici" i nadam se da ćemo u narednim godinama uspeti to da realizujemo - zaključuje pukovnik Ikonić.
Kurir.rs/Mina Branković
Bonus video:
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore