Nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu je od 2017. do danas preko besplatnog broja 19833 i platforme www.pametnoibezbedno.rs obradio 7.503 predmeta, od kojih su 534, u kojima su deca bila žrtve seksualnog internet zlostavljanja, ucena i pretnji, upućena drugim nadležnim institucijama na postupanje - 268 predmeta je prosleđeno MUP, a 137 Tužilaštvu za VTK, saznaje Kurir!

Pored ovog, 108 predmeta je prosleđeno Ministarstvu prosvete, devet domovima zdravlja, a 12 centrima za socijalni rad.

- Za sedam godina koliko centar postoji bilo je raznih prijava. Kada nas neko pozove, ukoliko ima elemenata, mi formiramo predmet i prosledimo ga nadležnim institucijama, čime je oštećenima olakšana cela procedura. Prijave mogu biti potpuno anonimne, bitno je samo da nam se dostave dokazi u vidu linkova, prepiske, skrinšotova, da bi policija i tužilaštvo mogli da reaguju - kaže za Kurir Emina Beković, edukatorka Kontakt centra za bezbednost dece na internetu.

Predmeti koji se uvek prosleđuju nadležnim institucijama su, kako navodi, dečja pornografija, vrbovanje od strane predatora, ucene i pretnje, onlajn seksualno zlostavljanje. Nasilje su prijavljivala deca, ali i njihovi roditelji.

Ministar Mihailo Jovanović

Potrebna stalna edukacija

Ministar informisanja i telekomunikacija Mihailo Jovanović kaže za Kurir da "Dan bezbednog interneta, kao i svaki drugi dan u godini, treba u prvi plan da stavi naše najmlađe i njihovo korišćenje interneta i drugih informaciono-komunikacionih tehnologija i alata, sa naglaskom na pravilnom izboru i razmeni sadržaja".

foto: Foto: Marina Jančević

- Svest o opasnostima i izazovima koji vrebaju na mrežama mora da se razvija od najranijeg uzrasta, već sa prvim susretom i komunikacijom dece na internetu. Takođe, stalna edukacija na ovu temu je neophodna kako roditeljima, tako i nastavnicima. Po pitanju dostupnosti interneta i stepenu digitalizacije društva postali smo jedna od vodećih zemalja u Evropi, a mnogima smo sada primer jer smo i prva zemlja u regionu koja je osnovala Nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu, koji je dostupan preko besplatnog broja 19833 i portala pametnoibezbedno.gov.rs - istakao je Jovanović i dodao da ovaj centar 24 sata brine o bezbednosti dece na internetu i bavi se prevencijom i reagovanjem na ugrožavanje dece u digitalnom okruženju, a uspostavljen je u saradnji sa svim relevantnim institucijama u zemlji - Tužilaštvom za visokotehnološki kriminal, Ministarstvom unutrašnjih poslova, Ministarstvom prosvete, centrima za socijalni rad i domovima zdravlja.

- Predatori su vrlo strpljivi i poverenje grade mesecima. Imali smo prijave da su se neki od njih lažno predstavljali kao menadžeri modnih agencija. Žrtve su vrbovali komplimentima i obećanjima o zaradi: "Baš lepo izgledaš, mogla bi da budeš manekenka. Pošalji mi slike u kupaćem da vidim kako izgledaš." A onda su ih tim slikama i dalje ucenjivali, preteći da će ih postaviti na društvene mreže i poslati roditeljima - objašnjava Bekovićeva i dodaje da su imali i primer odraslog čoveka koji je mesecima s decom igrao onlajn igricu. Kako je jedan dečak imao problema u školi s matematikom, ponudio se da mu drži onlajn časove:

- Tražio je da se vide, a na kraju se ispostavilo da uopšte nije profesor. Ta komunikacija je trajala mesecima.

I dečaci i devojčice podjednako prijavljuju, a deca su ugrožena od najranijeg uzrasta:

- Imali smo slučaj žene koja je svojoj ćerki od osam godina otvorila Instagram profil koji je bio javan. Pedofili su detetu slali užasne snimke. Majka je to i prijavila, a mi smo formirali predmet.

Bonus video:

03:00
PEDOFILI VRBUJU ŽRTVE TAKO ŠTO IH "PODRŽAVAJU" U JEDNOJ STVARI! Raković: Roditelji sa svojom decom MORAJU uspostviti poverenje Izvor: kurir televizija