U sklopu projekta istraživanja i zaštite buljine (Bubo bubo), najveće sove na svetu, pet mužjaka u okolini Sokobanje su prvi put u Srbiji obeleženi satelitskim odašiljačima. Projekat, koji predstavlja spoj naučnog istraživanja i zaštite prirode, ima za cilj prikupljanje informacija o korišćenju prostora i životnim navikama ovih retkih i ugroženih ptica.

Obeleženi mužjaci, Andrija, Veles, Ruj, Vladan i Ozren, će u narednih godinu i po dana prikupljati vredne prostorne podatke koji će pomoći istraživačima u naporima da se vrsta bolje upozna i štiti.

buljina-odasiljac1.jpg
Foto: privatna arhiva/Draženko Rajković

Prvi prikupljeni podaci ukazuju da obeleženi mužjaci preko dana odmaraju u šumama i kamenitim područjima blizu svojih gnezda, dok noći uglavnom provode u lovu na okolnim poljoprivrednim površinama, retko se udaljavajući više od 2,5 - 3 km od mesta gnežđenja.

"Važnost ovog projekta leži u mogućnosti da steknemo šire znanje i jasnije razumevanje načina života buljina, koje su, uprkos svojoj veličini i zakonskoj zaštiti, česte žrtve strujnog udara na dalekovodima, sudara sa motornim vozilima kao i progona i ubijanja od nesavesnih pojedinaca", ističe Draženko Rajković iz Odseka za biologiju i zaštitu kopnenih voda, Instituta za multidisciplinarna istraživanja iz Beograda.

buljina-odasiljac.jpg
Foto: privatna arhiva/Draženko Rajković

"S obzirom na to da je procenjeno da u Srbiji živi samo 300-400 parova, informacije prikupljene na ovom projektu imaće značajnu ulogu u pobližem upoznavanju potreba ovih krupnih ptica te kako ljudske aktivnosti utiču na njih", dodaje Rajković

Vladan Dimitrijević, iz Sokobanjskog ekološkog društva, takođe izražava zadovoljstvo učešćem u ovom projektu.

buljina-portet.jpg
Foto: privatna arhiva/Draženko Rajković

"Opština Sokobanja je u međunarodnim okvirima prepoznata kao jedna od pet najboljih staništa buljine u Srbiji. Veoma smo ponosni na ovo bogatstvo i srećni što naše udruženje i lokalna zajednica mogu da doprinesu ovako važnom istraživanju, a time i boljoj zaštiti ove dragocene vrste".

Po okončanju projekta, očekuje se da će rezultati istraživanja imati veliki značaj i praktičnu primenu ne samo u stručno-naučnim krugovima, već i u sektorima kao što su urbanizam i šumarstvo, omogućavajući bolje planiranje aktivnosti odnosno skladniji suživot čoveka i ptica grabljivica.