VELIKO SVETSKO ISTRAŽIVANJE O ZAGAĐENOSTI VAZDUHA!: Srbija na 43. mestu, a evo kakav je vazduh u Beogradu i ostalim gradovima!
Srbija je na 43. mestu od 134 zemlje u svetu kada je u pitanju zagađenost vazduha PM 2,5 česticama, pokazalo je istraživanje o kvalitetu vazduha koje je sprovela švajcarska kompanija "Aj-Kju er" i sada prezentovala rezultate za 2023. godinu.
Beograd se svrstao na 44. mesto među 114 prestonica, dok je Čačak 13. na spisku evropskih gradova, a Srbija četvrta na Starom kontinentu.
Švajcarska kompanija, koja upravlja i čuvenom platformom Er vižual, koja daje trenutne podatke o zagađenosti, analizirala je kvalitet vazduha u 7.812 gradova sveta. Rezultati istraživanja su pokazali da je tek u devet odsto zabeležen kvalitet vazduha koji zadovoljava standarde SZO, a svega 10 zemalja ima dobar kvalitet vazduha.
U Srbiji je, prema poslednjem izveštaju Agencije za zaštitu životne sredine, vazduh tokom 2022. godine bio treće kategorije, odnosno prekomerno zagađen u 21 gradu.
Tihomir Popović, bivši načelnik u Agenciji za zaštitu životne sredine i stručnjak za kvalitet vazduha, kaže za Kurir da je kod nas dominantno čestično zagađenje, odnosno zagađenje nastalo usled suspendovanih čestica PM 10 i PM 2,5.
- Čestice od 2,5 mikrona su prodornije i opasnije, jer su manje. Udisanjem se mnogo lakše uvlače u pluća i plućne alveole, i na taj način brzo dospevaju u krvotok. Sve što na sebi nose, a to mogu biti bakterije, virusi, molekuli različitih polutanata, praktično se direktno ubacuju u pluća i organizam - kaže Popović. - Istraživanja pokazuju da dominantan udeo emisija suspendovanih čestica PM 2,5 u Srbiji potiče od toplana snage manje od 50 MW i individualnih ložišta - čak 80 odsto. Saobraćaj je sa devet odsto drugi izvor ove zagađujuće materije, sektor industrije je doprineo sa pet procenata.
Popović ističe da je Srbija napravila dobre zakone i propise, kao i Program zaštite kvaliteta vazduha do 2030, ali da se još treba raditi na primeni.
- Svi gradovi koji imaju treću kategoriju vazduha su obavezni da urade tzv. plan kvaliteta vazduha, koji sadrži analizu uzroka i predlog mera i aktivnosti koji moraju da se urade, a za poboljšanje situacije je odgovoran lokalni deo vlasti. Već ima pozitivnih primera, pa tako neke opštine zamenjuju mazut u toplanama, prave regulative da stimulišu prebacivanje na gas i slično. Kurir je uputio pitanja i Ministarstvu zaštite životne sredine.
Bonus video:
"VELIKA JE ČAST I ODGOVORNOST ŠTO SAM DANAS OVDE" Vučić u Azerbejdžanu: Pozivam sve velike sile da reše probleme u Ukrajini, na Bliskom istoku i svuda u svetu