BOMBE PADALE, ALI SU LJUDI BILI PUNI HRABROSTI I DUHA! Dr Bojić: Pacijenti su čupali braunile i pitali kako mogu da pomognu!
Kakav je duh postojao u našem narodu tokom bombardovanja SRJ od strane NATO, možda najbolje govori to što su brojni pacijenti u bolnicama, dok smo ih premeštali na druge lokacije, čupali braunile i priključke za infuzionu i transfuzionu terapiju, te s nabreklima venama na vratu pitali kako mogu da pomognu. Govorili su da su dobro i da žele u borbu, da se suprotstave neprijatelju!
Ovako za Kurir priča prof. dr Milovan Bojić, direktor Instituta "Dedinje", koji je tokom NATO bombardovanja SRJ bio komandant Republičkog štaba civilne zaštite.
Povodom obeležavanja 25 godina od agresije, ugostio je bivše članove štaba, koji je imao važnu funkciju u sprečavanju NATO da pričini još veću štetu po stanovništvo i infrastrukturu.
Štab je, kaže, bio spona između civilnog stanovništva i državnih struktura. U nekim uslovima je funkcionisao kao "mala ratna vlada".
- Dešavalo se da smo morali da dignemo kompletnu mrežu civilne zaštite na teritoriji Republike. Naš zadatak je bio i da upozoravamo stanovništvo o hemijskim, biološkim i drugim opasnostima. Obaveštavali smo o oštećenjima zdravstvene infrastrukture i bolnica, kao i o opasnostima od gađanja rafinerija. Noću smo premeštali pacijente, sklanjali ih po skloništima, a dostavljali smo i informacije o aktivnostima agresora, varali NATO postavljajući lažne mete... - navodi Bojić i dodaje da je štab svoju aktivnost u početku obavljao u zgradi vlade, ali potom i na skrivenim lokacijama:
- Štab je direktno bio i meta NATO bombi. Jedna bomba pala na Vračaru bila je namenjena štabu koji se nalazio u susedstvu.
Neki članovi štaba su tokom 11 nedelja bombardovanja stradali, neki su ostali trajni invalidi. Smrt umalo nije zadesila i prof. Bojića:
- Imao sam instrukciju da posetim "Krušik", međutim, napravio sam izuzetak i otišao da obiđem Drinsku diviziju, gde je bio jedan prijatelj. Trebalo je i da mi poklone deo "nevidljivog" aviona... Na putu do tamo gađan je "Krušik". Onda se u nebo, samoinicijativno, u želji da smanji štetu, vinuo naš pilot. Stradao je u tom dvoboju. Gledao sam ga kako pada. Taj osećaj divljenja prema njemu, koji je nesebično dao život za otadžbinu, živ je i dan-danas.
U radu Republičkog štaba civilne zaštite, pored prof. dr Milovana Bojića, učestvovali su i Milorad Veljović, tadašnji savetnik predsednika i njegov izaslanik, načelnik štaba Zoran Jeftić, načelnik Republičkog centra za obaveštavanje i uzbunjivanje Borislav Lazić, bivši ministar energetike Života Ćosic, kao i članovi Ivica Radović, Branko Lošić, Bratislav Rančić, Nadežda Gudelj...
Bonus video:
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega