VOZAČI KOJI ZABORAVE DA UPALE DNEVNA SVETLA DOBIĆE SAMO UPOZORENJE!: Ovo su novine u saobraćaju, evo šta se NE OPRAŠTA!
Vozači, koji nisu na vreme nabavili zimsku opremu za automobil ili su tokom dnevne vožnje zaboravili da upale kratka odnosno dnevna svetla, zahvaljujući novom pravilniku će, ukoliko nisu napravili nijedan saobraćajni prekršaj u prethodne dve godine, umesto da plate novčanu kaznu, proći samo sa upozorenjem!
Ovo je omogućemo izmenama Zakona o bezbednosti saobraćaja koje su usvojene u septembru prošle godine, a koje su detaljno razrađene Pravilnikom o načinu vršenja kontrole i neposrednog regulisanja saobraćaja koje je MUP doneo 14. februara. Pravila se odnose na vozače automobila, manja električn vozila, kao i pešake, a izricanje opemene umesto kazne neće biti diskreciono pravo pripadnika saobraćajne policije, već obaveza.
Pukovnik Vladan Nikolić, pomoćnik načelnika Uprave saobraćajne policije kaže za Kurir da se upozorenja neće izdavati za one prekršaje za koje se ide na sud već samo za one za koje se izdaje prekršajni nalog.
- To su najčeće prekršaji članova 333 i 334 Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima, s tim što ima izuzetaka i u tim članovima. Upozorenje se neće davati, na primer, za prekoračenje brzine ili za alkoholisanost.Nekorišćenje sigurnosnog pojasa je, takođe, prekršaj za koji je predviđena novčana kazna - od 10.000 dinara, odnosno 5.000 dinara ukoliko se uplati u roku od 8 dana. Dakle, spada u grupu prekršaja za koje se ne ide na sud već se izdaje prekršajni nalog, međutim, pojas je izuzetno važan za bezbednost u saobraćaju, tako da tu nećemo izdavati upozorenje, kao ni na primer za korišćenje telefona u vožnji - objašnjava Nikolić.Upozorenja će se, kako kaže, izdavati za, primera radi, nepropisno parkiranje.
- Međutim, upozorenje se neće izdavati nekom ko parkira u tunelu, na mostu, nepreglednoj krivini... Ono se može izdati ako vam je istekla registracionalna nalepnica ili vozačka dozvola nekoliko dana... Znači, u pitanju su manji prekršaji i ovo se tiče revnosnih učesnika u saobraćaju, koji ne prave velike probleme i koji u prethodne dve godine niste evidentirani kao učesnici prekršaja - kaže on i dodaje da će MUP voditi evidenciju.
Damir Okanović, direktor komiteta za bezbednost saobraćaja kaže za Kurir da je ovo vrlo dobro rešenje, koje već postoji i funkcioniše i u drugim državama.
- Opomenu ne može da dobije svako, to je povlastica za savesne vozače i vrlo je dobro rešenje. Dešava se da neko zaboravi da upali svetla tokom dana ili nesvesno napravi neki drugi prekršaj, iako stvarno poštuje propise i ponaša se korektno u saobraćaju. Potpuno je ljudski da se ti građani samo opomenu, jer sama svrha kazne nije sankcija već da učinilac ne ponovi prekršaj, a za neke ljude je opomena dovoljna - kaže on.
Inače, predviđeno je oko 180 prekršaja za koje bi učesnici u saobraćaju mogli da prođu samo sa opomenom, a za ove prekršaje je predviđena novčana kazna od 3.000, 5.000 i 10.000 dinara.
"SRBIJU I NJEN RAZVOJ NE SMEMO DA ZAUSTAVIMO" Oglasio se Vučić i poslao snažnu poruku: "Daću sve od sebe u naredne dve godine..." (VIDEO)